česky  հայերեն  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Národní shromáždění Arménské republiky
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Poslanci Ústavně právního výboru Poslanecké směmovny Parlamentu ČR navštívili Arménii

Poslanci Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny v čele se svým předsedou Markem Bendou navštívili Arménii. Ústavně právní výbor dále zastupovali poslankyně Taťána Malá a poslanec Jan Hrnčíř, Výbor pro obranu a bezpečnost pak reprezentoval poslanec Jan Bartošek

Marek Benda, předseda Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny ČR,  a poslanci Taťána Malá, Jan Hrnčíř a Jan Bartošek přijeli do Arménie, aby se seznámili s novou arménskou garniturou a jejími názory na reformy justice, fungování nového parlamentu, nebo také s nastavením pravidel trestního stíhání a stíhání majetkových přečinů v souvislosti s revolucí z loňského roku, pro níž náprava křivd a boj proti korupci byly jedněmi z hlavních témat. Čeští poslanci také chtěli navázat spolupráci s arménskými poslanci, jelikož více než dvě třetiny z nich jsou v legislativě úplnými nováčky.

Poslanci byli přijati na vysoké úrovni předsedou Národního shromáždění Araratem Mirzojanem, dále kolegy z partnerského Výboru pro státní a právní záležitosti Národního shromáždění Arménské republiky v čele s předsedkyní Annou Karapetjanovou a členy Skupiny přátel České republiky v arménském parlamentu v čele s poslankyní Gajane Abrahamjanovou. Kromě představitelů legislativní moci se poslanci setkali také s představiteli justice a exekutivy - předsedy Ústavního soudu H.Tovmasjanem, Nejvyšší soudní rady G.Harutjunjanem, Správního soudu A.Darbinjanem, generálním prokurátorem A.Davtjanem, veřejným ochráncem lidských práv A.Tatojanem a s ministrem spravedlnosti Artakem Zejnaljanem. Poslanci se zajímali zejména o zavedení tzv. "přechodné spravedlnosti" a metodami vracení ukradeného majetku, což jsou dva do jisté míry sporné body porevolučních arménských reforem.

Kromě pracovního programu poslanci také uctili oběti arménské genocidy v památníku Cicernakaberd a na pozvání parlamentní Skupiny přátel České republiky se seznámili s některými arménskými památkami v Jerevanu a okolí.