česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní předání cen Chorvatsko-české společnosti

K 25. výročí svého založení, Chorvatsko-česká společnost předala ceny a diplomy osobám, které se významným způsobem podílely na rozvoji chorvatsko-českých vztahů.

Marijan Lipovac, předseda Chorvatsko-české společnosti, který osobně předal ceny všem laureátům, na začátku ceremonie zdůraznil, že jejich společnost, jako jediná společnost přátelství mezi dvěma zeměmi, od roku 2012 uděluje ceny za zásluhy v rozvoji chorvatsko-českých vztahů. Jednotlivé ceny jsou pojmenovány podle zesnulých a zasloužilých členů společnosti.

dagrmar Ruljančić a Marijan Lipovac, photo by Tony Hnojčik

Dagmar Ruljančić a Marijan Lipovac, photo by Tony Hnojčik

Nejvyšší ocenění, které nese jméno Marije a Stjepana Radiće, letos získala paní Dagmar Ruljančić, známá chorvatská překladatelka a tlumočnice. Kromě řady českých filmů a seriálů, které přeložila do chorvatštiny, byla také první překladatelkou, která do chorvatštiny přeložila díla Michala Viewegha a tak se zasloužila o jeho obrovskou popularizaci v Chorvatsku.

Cenu „Predrag Jirsak“ pro rozvoj chorvatsko-českých vztahů na poli bohemistiky letos získala paní Slavomíra Ribarová, vyšší lektorka na Katedře bohemistiky Filozofické fakulty Univerzity v Záhřebu a spoluautorka České gramatiky s cvičením (2015).

Cena „Miroslav Jilek“ byla předána panu profesorovi Damirovi Agičićovi, který se zabývá vědeckým výzkumem chorvatsko-českých historických vztahů a v roce 2000 publikoval knihu Chorvatsko-české vztahy na přelomu z 19. a 20. století.

Malířce a grafičce Zdence Pozaić byla udělena cena „Mate Relja“ za zásluhy v rozvoji chorvatsko-českých vztahů na poli výtvarného umění. Její grafiky obohatily nejedno vydání chorvatských překladů nejvýznamnějších děl české poezie (Holan a další).

Ivicovi Antolčićovi, Zdence Taborski, Tonćimu Stanićovi, Snježaně Herceg a Mladenu Banekovi bylo předána poděkování za věrnost a dlouholetou činnost v Chorvatsko-české společnosti. Toto poděkování nese cenu nedávno zesnulého člena společnosti, pana Dubravka Dosegoviće.

V minulých letech byli vyznamenáni tito laureáti:

  • cenou Marije a Stjepana Radiće: Zlatko Stahuljak, Dušan Karpatský a Vlado Milunić
  • cenou Predrag Jirsak:prof. dr. sc. Dubravka Sesar
  • cenou Miroslav Jilek: dr. sc. Vjernceslav Herout
  • cenou Mate Relja: Jiří Menzl
  • poděkováním za věrnost a dlouholetou činnost ve společnosti: Vlatka Banek, Jarmila Hanuška, Vlado Bojkić i Marijan Perić.