česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Chorvatské město Lipovljani láká zahraniční investory do svých ekonomických zón Blatnjača a Hatnjak

Město Lipovljani leží v geostrategicky výhodné lokalitě 100 km jihovýchodně od hlavního města Záhřebu.  Ekonomické zóny Blatnjača i Hatnjak se nacházejí v bezprostřední blízkosti města u dálnice E70, která spojuje Záhřeb a Bělehrad. Vedení města aktivně hledá nové investory a snaží se je přilákat zejména výhodnou lokalitou ekonomických zón, výborným dopravním napojením (říční, železniční, dálniční a letecké), nízkými cenami pozemků, vyjmutím z placení komunálních poplatků, finančním příspěvkem na nové zaměstnance a v neposlední řadě vstřícnou radnicí v čele s mladým a energickým starostou. Pro české investory by mohlo být zajímavé také to, že v širší oblasti žije početná komunita českých krajanů.

Obě ekonomické zóny u města Lipovljani nabízejí potenciálním investorům hned několik unikátních výhod. Celkem zaujímají plochu 182 ha a poskytují tak dostatek prostoru i pro větší provozy. Zóny se nacházejí u sjezdu z dálnice A3 asi 100 kilometrů východně od Záhřebu a 300 kilometrů západně od Bělehradu.  Ze záhřebského mezinárodního letiště trvá cesta autem asi 45 minut a na nejbližší hraniční přechod do Bosny a Hercegoviny je to po silnici asi 20 minut. Ekonomické zóny Blatnjača a Hatnjak jsou zvláště výhodné pro investory, kteří svými aktivitami přesahují i do dalších zemí západního Balkánu. Městem prochází železniční trať, která by se měla v příštích letech modernizovat a  bude procházet přímo ekonomickou zónou. Hlavními současnými průmyslovými obory jsou lesnictví a dřevozpracující průmysl, těžba ropy a zemního plynu, textilní průmysl, chov ryb a zemědělství.

Město, které je spoluvlastníkem zóny, nabízí nízké ceny pozemků (2,87 EUR/ha) nebo možnost výhodného dlouhodobého pronájmu. Osvobozuje nové investory od placení komunálních poplatků na 8 let a nabízí spoluúčast při placení úroků do výše 4 %. Poskytuje finanční kompenzace na zaměstnance ve výši 6 000 – 10 000 HRK podle dosaženého vzdělání. Vedení město je také ochotno aktivně pomoci při získávání nezbytných stavebních a provozních povolení. V okolí ekonomické zóny je navíc k dispozici dostatek kvalifikované i nekvalifikované pracovní síly z rozličných oborů a profesí. Ekonomické zóny hledají investory zejména z těchto odvětví: zpracovatelský průmysl, automobilový průmysl, potravinářství, logistika, ICT, inženýrské služby, cestovní ruch, digitální technologie a výzkum a vývoj.

V případě zájmu se mohou české firmy obracet se svými dotazy přímo na kontaktní osobu, kterou je pan Vlado Orešković (mobil: +385 98 213 431, vlado.oreskovic1@zg.t-com.hr, info@lipovljani.hr) nebo na starostu Lipovljan pana Nikolu Horvata (nikola.horvat@lipovljani.hr).

Město Lipovljani

Město Lipovljani

Petr Kašička. ekonomický diplomat, Zastupitelský úřad Záhřeb