česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Záhřeb
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Chorvatsko chce do konce současného finančního rozpočtu EU profinancovat vodohospodářské projekty za 13 mld. Kč

Chorvatsko se v minulosti potýkalo s velkými problémy při schvalování projektů ve vodohospodářském sektoru a při jejich následné realizaci. Čerpání finančních prostředků ze strukturálních a kohezních fondů EU bylo proto dlouhá léta na velmi nízké úrovni. Nyní je rozhodnuto maximálně využít přidělené peníze a profinancovat do 31. 12. 2023 projekty za více než 10 mld. Kč. Vzhledem k omezeným kapitálovým, technickým i lidským zdrojům očekáváme, že velká část těchto projektů bude realizována zahraničními firmami. Vidíme zde proto mimořádnou příležitost pro zapojení českých firem do vodohospodářských tendrů.

Chorvatsko se od vstupu do EU v roce 2013 a přístupu ke strukturálním fondům EU stalo relativně zajímavou destinací pro české vodohospodářské firmy. V rámci současného finančního období EU (2014-2020) mělo Chorvatsko k dispozici celkem 26 mld. Kč na modernizaci vodohospodářské infrastruktury. Podle informací státní vodohospodářské agentury Chorvatské vody (Hrvatske vode) z března 2021 je v současné době připraveno 35 projektů, které by se měly realizovat do konce roku 2023, a to za více než 10 mld. Kč. Státní správa si je přitom dobře vědoma, že „okno příležitosti“ se rychle uzavírá a času na vyčerpání přiděleného rozpočtu již mnoho nezbývá.

Mezi největší připravované tendry patří: výstavba ústřední čistírny odpadních vod pro oblast Split – Solin za 1,3 mld. Kč, výstavba vodovodní a kanalizační sítě v oblasti Kaštela – Trogir za 1,2 mld. Kč, modernizace vodovodu a kanalizace v oblasti Split – Solin za 850 mil. Kč. výstavba nové čistírny odpadních vod v Dubrovníku za 773 mil. Kč, výstavba odvodňovacího systému v Ivanić Gradu za 682 mil. Kč a další. Všechny vypisované tendry jsou zveřejňované na oficiálním portálu veřejných zakázek s názvem Narodne novine.

České firmy se mohou zapojit do širokého spektra projektů od projektování a realizace výstavby úpraven a čističek odpadních vod, kanalizací, vodovodních řadů, přečerpávacích stanic apod. Velkým tématem zůstává ochrana pobřeží a tím pádem možnost účasti na ekologických projektech zejména v turisticky atraktivních lokalitách.

V Chorvatsku je na kanalizaci napojena jen necelá polovina obyvatel země a ztráty pitné vody ve vodovodních řadech dosahují průměrně 50 %, v některých oblastech až 80 %.

Vodovod Vinkovci

Petr Kašička. ekonomický diplomat, Zastupitelský úřad Záhřeb