česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Obchodní a investiční příležitosti v Požežsko-slavonské župě na východě Chorvatska

Požežsko-slavonská župa je jedna z dvaceti žup Chorvatska, s rozlohou 1 823 km² patří k těm středně velkým, leží na východě země, ve Slavonii. Je strategicky situována mezi Maďarskem a Bosnou a Herzegovinou, hlavním městem kraje je Požega. Existují zde  obchodní a investiční příležitosti v sektoru cestovního ruchu, dřevařském a nábytkářském průmyslu a lesnictví.

Slavonija

Slavonija

Požežsko-slavonská župa je druhou nejméně obydlenou chorvatskou župou, žije zde na 78 tisíc obyvatel. Nazývá se Zlaté údolí, její historie sahá do 13. století. Kraj nabízí dobré životní podmínky, je zde nejnižší kriminalita v Evropě, dobrý školský a vzdělávací systém. V regionu rovněž k dispozici vzdělaná, motivovaná a levná pracovní síly,  na podnikání jsou o 35 % nižší, než je průměr v EU. Průměrná čistá měsíční mzda činí 665 EUR.

Je to důležité hospodářské centrum s dlouhou průmyslovou tradicí. Region Slavonie je známý i produkcí vína, je zde rozvinuto zemědělství, lesnictví a rybářství, výroba dřeva. Oblast má bohaté přírodní zdroje, z dřívějška je zde stále zastoupen textilní průmysl a řemeslná výroba. Jedná se o stabilní a stimulující podnikatelské prostředí s dlouhou průmyslovou tradicí, místní samospráva má přístup ke strukturálním fondům EU.

Na ploše téměř 350 hektarů je nyní v župě devět podnikatelských zón s kompletně vybavenou a plně funkční infrastrukturou. V nabídce jsou pozemky a zařízení za nízké ceny, město a župa navíc nabízí přímé a nepřímé investiční pobídky a daňová zvýhodnění.

Působí zde několik významných firem, Spin Valis (výroba nábytku a zpracování dřeva), Color Emajl (výroba kouřových rour, kamen, pecí a krbů), Plamen, d. o. o. (výroba topných zařízení a odlévaných železných výrobků). Oblast Slavonije je známá i svými vinicemi, vinařství Kutjevo, d. d.  a vinařství Galić. Mezi další významnější firmy, které v regionu podnikají,  patří i společnost Magma (výroba kovových konstrukcí a zařízení), Studenac (stáčírna minerálních vod a nealkoholických nápojů, spadá pod slovinského výrobce nápojů Radenska, který je ve vlastnictví Kofola ČeskoSlovensko, a. s.), Zvečevo, d. o. o. (výroba čokolády a alkoholických nápojů) a Lipik Glas, d. o. o. (výroba skel pro automobilový průmysl).

Ve městě Požega se také nachází sídlo společnosti Agronom, d. o. o., která zaměstnává 280 pracovníků a která se specializuje na zemědělské a o potravinářské výrobky, zemědělskou mechanizaci a suroviny. Do Agronomu nedávno investovala česká skupina Agrofert (vlastní 70 % akcií).

Investiční příležitosti pro české firmy a podnikatele

Oblast se potýká s nedostatečnou kapacitou a deficitem zařízení a příslušenství pro zpracování zemědělských a potravinářských produktů. Další příležitosti také existují v dřevařském průmyslu, při zpracování dřeva.

Župa nabízí i mnohé příležitosti v sektoru cestovního ruchu. Jedná se o rekonstrukce zdevastovaných hotelů a výstavba nových ubytovacích zařízení, restaurací a sportovních zařízení. Je rovněž zájem o vybudování rekreačních center a středisek v okolní nádherné a klidné přírodě. Oblast je vhodná pro celoroční turistiku (letní i zimní sportovní aktivity).

Resort Zvečevo – známý rezort, který byl velice populární v období před válkou na začátku 90. let minulého století proti nově vzniklé Chorvatské republice. Velký potenciál zde má výstavba lyžařských center a lyžařských rezortů ve Velika v pohoří Papuk a lyžařských lanovek v Pakraci (Omanovac).

Ohledně podnikatelských a investičních příležitosti v Požežsko-slavonské župě se české firmy a podnikatelé mohou obrátit přímo na prezidenta Hospodářské komory ve městě Požega (Mr. Luka Balenović, tel.: +385 34 273 260, e-mail: hgpz@hgk.hr) nebo na Regionálního koordinátora pro rozvoj Požežsko-slavonská župy (Mr. Anton Devčić, tel.: +385 34 290 242, e-mail: anton.devcic@panora.hr). K dispozici je samozřejmě i ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Záhřebu (commerce_zagreb@mzv.cz).

 Josef Dvořáček, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Záhřebu

collage - Slavonija

collage - Slavonija