česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Varaždin County
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Obchodní a investiční příležitosti ve Varaždinské župě

Varaždinská župa je jedna z dvaceti krajů Chorvatska, s rozlohou 1 262 km² patří mezi tři nejmenší, z hlediska počtu obyvatel však patří mezi nejvíce zalidněné oblasti. Leží na severozápadě země, je strategicky situována u hranic s Maďarskem a Slovinskem, hlavním městem kraje je historický Varaždin. Existují zde  obchodní a investiční příležitosti ve zpracovatelském průmyslu, sektoru zemědělství, dopravy, informačních technologií, zdravotnictví a v cestovním ruchu.

Ve Varaždinské župě, jejichž historie sahá až do 12. století, žije na 160 tis. obyvatel. Kraj celkově nabízí dobré podmínky k podnikání i k žití. Je to bezpečné místo s dobrým vzdělávací systém a vysokou životní úrovní. Je zde nejnižší nezaměstnanost v Chorvatsku zemi (jen 1,7 %). V regionu je k dispozici vzdělaná a motivovaná pracovní síla,  náklady na podnikání jsou podstatně nižší, než ve srovnání např. s oblastí Záhřebu. Na dvou univerzitách, které ve Varaždinu jsou, je několik excelentních center, špičková je oblast počítačových, ekonomických věd a informatiky. Fakulta organizace a informatiky má navázanou spolupráci mj. i s Mendelovou univerzitou v Brně, o absolventy oboru informatiky je nejenom v Chorvatsku velký zájem. Město je také známé konáním mnoha kulturních festivalů (Špancirfest, Varaždinské barokní večery).

Návštěva Varaždinu / Posjeta Varaždinu

Varaždinská župa je důležité hospodářské centrum s dlouhou průmyslovou tradicí. Je zde rozvinuto zemědělství, vinařství, lesnictví, zpracování dřeva, ale také lázeňský cestovní ruch (nedaleko jsou známé lázně Varaždinské Toplice).  Oblast má bohaté přírodní zdroje, z dřívějška je zde stále zastoupen textilní průmysl a řemeslná výroba.

Působí zde několik významných chorvatských firem - Vindija Group (potravinářství, mlékárenský průmysl), Bomark (výroba plastových balících a lepících fólií a papírových tub),  Bomark je to druhý největší producent těchto produktů v Evropě, je to i významný exportér, dále společnost YTRES (textilní stroje), Boxmark Leather (kožedělná výroba), Wollsdorf Components (zpracování kůže a výroba kožených produktů).

Kraj zahraničním partnerům nabízí podnikatelské ekonomické zóny s kompletně vybavenou a plně funkční infrastrukturou. V nabídce jsou pozemky a zařízení, město a župa navíc nabízí přímé a nepřímé investiční pobídky a mnohá daňová zvýhodnění, místní samospráva nabízí přístup ke strukturálním fondům EU. Příležitostí jsou příslušenství pro zpracování zemědělských a potravinářských produktů a sektor cestovního ruchu - modernizace hotelů a výstavba nových ubytovacích a sportovních zařízení, či restaurací.  

Ohledně podnikatelských a investičních příležitosti ve Varaždinské župě se české firmy a podnikatelé mohou obrátit přímo na ředitele odboru hospodářství a evropských záležitostí Varaždinské župy (pan Mladen Jakopović, tel.: +385 42 390 536, e-mail: mladen.jakopovic@vzz.hr, www.vzz.hr). K dispozici je samozřejmě i ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Záhřebu (commerce_zagreb@mzv.cz).

Josef Dvořáček, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Záhřebu

Radnice ve Varaždinu / Varaždinska gradska vijećnica