česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Záhřeb
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěšná prezentace českých firem na konferenci Digital Agriculture 2021 v Záhřebu

České společnosti Workswell, spol. s r. o. Praha a SkyMaps, spol. s r. o. Brno se zúčastnily semináře o digitalizaci zemědělství, který se konal 8. prosince 2021 v Záhřebu.  Konferenci organizovala chorvatská agentura Apriori World, d. o. o. ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství Chorvatské republiky. Účast českých firem na semináři zprostředkovalo Velvyslanectví České republiky v Záhřebu v rámci on-line projektu ekonomické diplomacie a velvyslanec ČR v Chorvatsku Milan Hovorka zahájil mezinárodní část panelu věnovaného České republice.

Velmi úspěšné celodenní akce se zúčastnilo přes 80 účastníků, většinou on-line formou. Akce se konala na zemědělské fakultě Záhřebské univerzity, zahájila ji ministryně zemědělství Chorvatska Marija Vučković.

Na velmi dobře hodnoceném webináři byly diskutovány nové příležitosti, potřeby a výzvy, které před zemědělstvím v této technologické době stojí. I Chorvatsko se zapojuje do procesu digitalizace zemědělství, i zde probíhá „revoluce v zemědělství“, tj. generační obměna zemědělců a farmářů, která s sebou přináší využívání a zavádění nejmodernějších technologií,  inovací a digitálních řešení. Propojení se s moderními technologiemi, inovacemi a kreativitou, které lze efektivně v zemědělství se stalo nezbytností i v tomto tradičním sektoru. Návrat k osvědčeným postupům hospodaření, menší rozlohy polí, menší používání  chemických hnojiv a postřiků, lehčí zemědělská technika jsou pro moderní zemědělství sice velmi důležité, nelze však opomíjet právě nové technologie a postupy. Mnohé příležitosti v této oblasti existují nejenom v Chorvatsku.

Vystupující se zaměřovali na řešení problematiky sucha, nedostatku srážek v zemědělství a nedostatku pitné vody vůbec. Dalším zajímavým tématem byla analýza stavu vegetace a vývoj systému řízení zavlažování, koncepce chytrých farem a hospodařeni, řešení optimalizace zemědělské výroby, využití dronů a satelitních dat při detekci plevele, nemocí rostlin a úrody, otázka optimalizace využití hnojiva a jeho vhodné a přiměřená aplikace pouze tam, kde je to zapotřebí, či zapojení umělé inteligence do zemědělství. V rámci bloku “Mezinárodní příklady spolupráce v oblasti digitálního zemědělství“ se na on-line semináři kromě českých firem prezentovaly i partneři ze sousedního Rakouska a Itálie.

Společnost Workswell Praha ve své prezentaci „Thermal Solution for Precision Agriculture“ představila  technologie strojového vidění a bezdotykového měření teploty, stacionární termo kamery a termovizní systémy na mapování dopadu sucha na vegetaci metodou automatického snímkování pomocí dronů a měření skutečného zasažení rostlin „zemědělským“ suchem.  

https://www.drone-thermal-camera.com/products/workswell-cwsi-crop-water-stress-index-camera/

https://workswell-thermal-camera.com/workswell-cwsi-crop-water-stress-index-camera/

Zástupce firmy SkyMaps Brno představil metodu „Cultiwise – The Future of Farming is Here“, která  zahrnuje digitální analýzy úrody a rozsahu škodlivých plevelů na bázi dat „CultiWise“ (spektroskopie detekce nemocí rostlin, farmářům pomáhá se zaměřit např. na správné dávkování postřiků a množství hnojiva na poli).

Virtuální webinář byl zaměřen na představení nejnovějších inovativních technologií, které se nyní do zemědělství a farmářství zavádí (jak v rostlinné, tak i živočišné výrobě). Velvyslanectví ČR v Záhřebu se bude i nadále snažit o podporu tohoto odvětví, stejně tak i dalších organizováním podobných oborově zaměřených virtuálních akcí v rámci ekonomické diplomacie v době pandemie.

 

Josef Dvořáček, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Záhřebu

 

 

přílohy

Sky Maps 5 MB PDF (Acrobat dokument) 10.12.2021