česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ČD
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěšná prezentace českých firem ze sektoru železniční dopravy v Chorvatsku

Velvyslanectví ČR v Záhřebu ve spolupráci s Asociací podniků českého železničního průmyslu zorganizovalo návštěvu Chorvatska a prezentaci několika českých firem ze sektoru železniční dopravy. České společnosti AŽD Praha, spol. s r. o., AMiT, spol. s r. o. Praha,  výzkumná organizace SVÚM Čelákovice, SVV, spol. s r. o. Praha, Unicontrols / TTC Controls, spol. s r. o. Praha, Výzkumný ústav kolejových vozidel, a. s. Praha, Výzkumný a zkušební ústav Plzeň, spol. s r. o. a společnost ZKL Bearings Brno, a. s. se   v rámci dvoudenního česko–chorvatského podnikatelského fóra představily hlavním chorvatským partnerům. Podnikatelské fórum, které se ve dnech 30. května – 1. června 2022 konalo v Záhřebu a ve Slavonském Brodě, bylo organizováno v rámci PROPED (Projekt na podporu ekonomické diplomacie), bylo financováno Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky, které v rámci mise zastupovala Žaneta Glosová.

Hlavními organizátory dobře hodnocené akce bylo Velvyslanectví ČR v Záhřebu a Asociace podniků českého železničního průmyslu (Marie Vopálenská, generální ředitelka). ACRI jako významná asociace sdružuje podniky českého železničního průmyslu a reprezentuje zájmy železničního průmyslu. Společnosti sdružené v ACRI v současnosti v ČR zaměstnávají ČR přes 20 tis. pracovníků, dosahují celkový roční obrat 78 mld. Kč, z toho export představuje 50 %.

Sektor železničního průmyslu v Chorvatsku českým firmám nabízí mnohé příležitosti, chorvatská vláda  počítá s investicemi do modernizace zastaralé železniční dopravy ve výši až 4,5 mld. EUR. Investice jsou zaměřeny na rekonstrukci a modernizaci železnic a železničních úseků, výstavbu nových kolejových tratí, rekonstrukci stanic, trakčního vedení a na elektrifikaci tratí. Pro české firmy tak existují mnohé příležitosti i v oblasti dodávek zařízení na zvýšení bezpečnosti celého železničního provozu (rekonstrukce železničních mostů a tunelů, výměna automatizovaných výhybek, prodloužení nástupišť s mimo-úrovňovým přístupem, zabezpečovacího zařízení) a v oblasti zajištění bezpečnosti železničních přejezdů. Důležitá je rovněž spolupráce v oblasti  vědy, výzkumu a inovací, jak potvrdily prezentace několika českých účastníků, které v této oblasti působí a nabízí řešení chorvatského straně.

Chorvatský investiční plán do roku 2025 představuje 1,9 mld. EUR, z čehož téměř 75 % investic připadá na projekty spolufinancované z evropských strukturálních fondů. Od roku 2025 do roku 2030 HŽ Infrastruktura (obdoba české Správy železnic) plánuje proinvestovat v rámci nových projektů dalších více než 2,7 mld. EUR.

Zástupci českých firem se setkali s hlavními chorvatskými partnery, které v tomto průmyslu působí a v Chorvatsku hrají významnou roli. Na Velvyslanectví ČR v Záhřebu se dne 31. května konal dobře hodnocený podnikatelský kulatý stůl s představiteli HŽ Infrastruktura, Končar Electrical Engineering, TŽV Gredelj. Na druhý den se dne 1. června uskutečnila návštěva Slavonského Brodu, kde sídlí  chorvatský průmyslový gigant Đuro Đaković Group , který vyrábí i kolejová technika. Do Đuro Đakovič Group nedávno kapitálově vstoupil silný český partner a investor DD Acquistion.  Možnosti vzájemné spolupráce s českými partnery prezentoval Hrvoje Kekez, předseda představenstva a Pavel Maroušek, člen představenstva společnosti, české firmy se představily na společném kulatém stole. Poté se uskutečnila zajímavá prohlídka výrobních závodů ĐĐ.

Čeští účastníci mise měli možnost navázat velmi dobré kontakty, které by mohly přispět k většímu zapojení českých firem do mnoha projektů železniční dopravy v Chorvatsku. S oběma partnery bylo dohodnuto, že velvyslanectví ČR v Záhřebu bude i nadále podporovat toto perspektivní odvětví v rámci  aktivit ekonomické diplomacie a je připraveno poskytnout svoji asistenci.

Josef Dvořáček, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Záhřebu

 

Galerie


Prezentace firem ze sektoru železniční dopravy v Chorvatsku / prezentacija čeških tvrtki iz sektora željezničkog prometa u Hrvatskoj