česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: PROPEA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výzva k předkládání návrhů na realizaci PROPEA (Projekty na podporu ekonomických aktivit v zahraničí)

(Archivní článek, platnost skončena 05.11.2020.)

Velvyslanectví ČR v Záhřebu vyzývá k předkládání návrhů projektů na podporu ekonomických aktivit (PROPEA), určených k realizaci v roce 2021.

V rámci projektů PROPEA poskytují chorvatské firmy konzultantské služby českým firmám, které v příslušném teritoriu působí nebo se na vstup na chorvatský trh připravují. V souladu s platnou metodikou je možno návrhy projektů na rok 2021 zasílat nejpozději do 31. 10. 2020. Návrhy projektů podávají potenciální realizátoři v písemné formě Zastupitelskému úřadu České republiky v Záhřebu, který je následně předkládá Odboru ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Předložené návrhy musí vždy obsahovat komentář a hodnocení předloženého projektu ze strany velvyslanectví a doklad o právní subjektivitě realizátora. Schválené projekty budou moci realizátoři projektů ve spolupráci se zastupitelskými úřady ČR uskutečnit v období od 1. ledna 2021 do 31. října 2021. Aktivity poskytované v rámci PROPEA jsou cenově zvýhodněné a představují až 70 % ceny služby, přičemž zbylých 30 % představuje spolufinancování českých firem.

Cílem programu PROPEA je:
-podpořit české firmy, jejichž aktivity v zahraničí se neomezují pouze na export, ale mají spíše investiční charakter
-snížit českým firmám rizika spojená se vstupem na náročné zahraniční trhy
-posílit kapacity České republiky pro podporu trvalejší přítomnosti firem na zahraničních trzích.

Chorvatští realizátoři mohou prostřednictvím projektů PROPEA nabídnout českým firmám například asistenci při zajištění registrace a certifikace výrobků nebo při zakládání zahraničí pobočky. Mezi další činnosti patří:
-zpracování obchodního plánu pro vstup na trh nebo investici
-zpracování právní, daňové, finanční a legislativní analýzy
-uvedení produktů na trh (pomoc při jednání s finančními institucemi, podpora při zřizování účtu a zajištění financování, založení firmy apod.)
-zajištění licencí, certifikací, registrací produktů a ochranných známek
-zajištění a ověření dokumentace pro import/export a logistiku
-podpora při spouštění výroby/zahájení činnosti v případě firem z oboru služeb
-využití technického zázemí
 

V případě zájmu kontaktujte pracovníky obchodního úseku Velvyslanectví České republiky v Záhřebu (tel. +385 1 617 72 46, email: commerce_zagreb@mzv.cz).

 

Petr Kašička, ekonomický diplomat, Zastupitelský úřad Záhřeb