česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká firma darovala Chorvatsku FFP3 masky proti COVID-19 za 100 tis. EUR

Finanční skupina J&T FINANCE GROUP SE darovala Chorvatsku dva tisíce pět set opakovaně použitelných ochranných masek typu FFP3 a tisíc náhradních filtrů. Ochranné masky v hodnotě sto tisíc EUR předal dne 29. 4. 2020 český velvyslanec v Chorvatsku Vladimír Zavázal do rukou náměstka ministra vnitra Damira Truta.

Náměstek Trut vyjádřil vděčnost za poskytnutý dar, který podle něj symbolizuje solidaritu a přátelské vztahy mezi oběma zeměmi. Ochranné masky nejvyšší třídy mají pomoci zejména lékařům a sestřičkám v nemocnicích, kteří s šířením nákazy bojují v první linii.  

Česko-slovenská finanční skupina J&T je přítomna na chorvatském trhu od roku 2013, kdy koupila regionální Vaba banku ve městě Varaždin. Společnost ve spolupráci s pražským ČVÚT vyrábí ochranné masky proti COVID-19 z celoobličejových masek na šnorchlování. Tato maska, s filtrem připevněným speciálním plastovým nástavcem tištěným na 3D tiskárně, je použitelná až 30 dní a nahradí za tuto dobu několik set respirátorů na jedno použití. Po 30 dnech se filtr jednoduše vymění za nový a masku lze používat dalších 30 dní.

K dnešnímu dni Chorvatsko registruje celkem 2 047 případů nákazy, celkový počet obětí je 63. S těžším průběhem nemoci je hospitalizováno 288 osob.

 

Petr Kašička, ekonomický diplomat, Zastupitelský úřad Záhřeb

Galerie


Předání pomoci Chorvatsku / Dar češke tvrtke J&T FINANCE GROUP SE Hrvatskoj