česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika jako země partner na setkání národnostních menšin v Lipovljanech

(Archivní článek, platnost skončena 31.08.2019.)

Ve dnech 21. až 23.8.2015 se v obci Lipovljany uskutečnily „Lipovljanski susreti 2015“, které byly nejen největším manifestačním setkáním  národnostních menšin žijících na území Chorvatska, ale byly zde představeny i možnosti dalšího rozvoje zejména hospodářské a kulturní spolupráce mezi Českou republikou a  Chorvatskem, resp. Sisačko-moslovačkou župou (krajem) a obcí Lipovljany.

V sobotu 22.8. tuto akci také osobně pozdravila chorvatská prezidentka Kolinda Grabar Kitarović.

Již v pátek 21.8.2015 se uskutečnil hospodářský kulatý stůl, za přítomnosti obchodního rady a ředitele kanceláře CzechTrade, na kterém byla formou prezentace představena Česká republika jako vhodný partner, který nabízí další potenciál k rozvoji vzájemné hospodářské spolupráce. Tohoto setkání se z chorvatské strany zúčastnili nejen představitelé obce a župy ale i zástupci regionální obchodní komory a zástupci chorvatských firem, které již s Českou republikou navázaly spolupráci.

V pátek byla také v místní knihovně otevřena výstava tematicky rozdělená do tří částí - o českých památkách UNESCO,  působení Čechů v Chorvatsku a díle a životě Franze Kafky. Výstavu zahájil velvyslanec za přítomnosti poslance za českou a slovenskou menšinu v chorvatského parlamentu V. Bílka, předsedkyně Svazu Čechů L. Stráníkové a starosty obce Lipovljany M. Ribara.
Kulturního programu se také zúčastnilo deset folklorních hudebních a tanečních souborů, které reprezentovaly jednotlivé národnostní menšiny. Česká republika byla zastoupena souborem VŠE Gaudeamus, jenž se svým vystoupením zařadil mezi nejlepší.

Galerie


Lipovljani 2015, foto by www.lipovljani.hr