česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Záhřeb
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Chorvatsko: Dopady šíření COVID 19 a opatření vlády na podporu ekonomiky

Dne 19. března evidovalo Chorvatsko 105 nakažených osob virem COVID-19, z toho 5 vyléčených, ale také první oběť. Chorvatská vláda s platností od 19. března na 30 dnů nařídila uzavření všech obchodů a služeb, kromě prodejen potravin, drogerií a lékáren a uzavření státních hranic, vyjma průjezdu kamionů se zbožím.

Až 80 procent obchodních společností utrpí kvůli koronaviru ztráty

Z nejnovějšího průzkumu Chorvatské hospodářské komory (HGK) vyplývá, že 80 procent chorvatských společností pociťuje následky opatření zaváděných kvůli šíření koronaviru ve své činnosti. Skoro 60 procent firem odhaduje své ztráty na méně než 2 mil. korun, ale pokud situace potrvá, 11 procent z nich očekává ztráty vyšší než 3,5 mil. korun.

Nejpostiženějšími sektory jsou vzdělávání, služby, cestovní ruch, zemědělství a doprava. Okolo 6 procent rodinných podniků a 3 procenta velkých podniků odhaduje, že budou muset ukončit činnost, pokud aktuální stav potrvá ještě jeden měsíc. Ve výrobních činnostech je nejvíce potíží spojováno s dokončením stávajících a nově objednaných zakázek a s drastickým snížením poptávky na tuzemském trhu. Cestovní kanceláře hlásí pokles rezervací až o 60 procent. Současně dochází i k výraznému poklesu exportu a importu, a to nejen kvůli poklesu zahraničních poptávek, ale i pro omezení pohybu nákladních aut přes hranice.

Podle posledních údajů 7 procent firem má zaměstnance v karanténě. Více než polovina firem využívá možnosti práce z domova. Pro 30 procent firem není práce z domova možná.

Opatření vlády na podporu ekonomiky a podniků

Chorvatská vláda dne 17. března schválila balíček 66 opatření, které mají pomoci udržet ekonomiku v chodu. Opatření jsou zaměřená především na zachování likvidity a pracovních míst. Jedním z opatření je bezúročný odklad platby daní a příspěvků na sociální a zdravotní pojištění. Chorvatská banka pro obnovu a rozvoj vyhlásila moratorium na povinnost splácet úvěry a nabídla klientům přenastavení stávajících úvěrů a odklady splátek jistin. Ve spolupráci s komerčními bankami budou podnikatelům nabídnuty nové úvěry pro financování tzv. "prázdného chodu" firem. Další opatření představují zavádění stand still balíčků ze strany komerčních bank a zastavení exekucí vůči všem dlužníkům na období 3 měsíců. Bude rozšířen i rozsah garančního fondu pojištění exportu i na oblast cestovního ruchu a nepřímého exportu. Státní agentura pro podporu malých a středních podniků (HAMAG-BICRO) zavádí moratorium na všechny malé a mikro úvěry poskytnuté pro rurální rozvoj do 31. prosince 2020.

 

Petr Kašička, ekonomický diplomat, Zastupitelský úřad Záhřeb