česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský jednal se svým chorvatským protějškem o nadcházející turistické sezoně

Setkání obou ministrů proběhlo v kontextu blížícího se českého předsednictví v Radě Evropské unie. Mezi projednávanými tématy byly turismus, priority českého předsednictví, dopady ruské agrese proti Ukrajině, rozšíření Evropské unie a situace na západním Balkáně.

Nadcházející turistická sezóna byla jedním z hlavních témat dnešního setkání. Čeští turisté byli jedni z prvních, kteří se po pandemii Covidu-19 do Chorvatska vrátili.

„Cestovní omezení jsou nyní už zrušená. A my doufáme, že si Češi letos znovu pojedou do Chorvatska užít moře. I v letošní letní turistické sezóně plánujeme otevřít konzulární jednatelství ve Splitu a v Rijece, které budou k dispozici českým občanům při jejich cestách,“ prohlásil ministr Lipavský.

Šéf české diplomacie následně ujistil své chorvatského protějška podpoře pro vstup Chorvatska do Schengenského prostoru. Českým občanům by se tak ještě více zjednodušilo cestování.

Oba ministři se přirozeně dotkli i ruské války a situace ve východní Evropě. „Chceme vyslat silný politický signál Ukrajině a udělit jí kandidátský status co možná nejrychleji. O tom mluvím často jako o jedné ze svých priorit pro naše předsednictví EU. Současně nelze opomíjet západní Balkán. Jsem toho názoru, že bychom měli neprodleně zahájit přístupová jednání se Severní Makedonií a Albánií,“ uvedl Lipavský.

Ministři také hovořili i o zajištění energetické bezpečnosti a o rostoucí obchodní výměně a českých investicích v Chorvatsku. Jsem velmi rád, že se daří zvyšovat naši vzájemnou obchodní výměnu. Letošní rok je zatím velmi úspěšný a obrat vzájemného obchodu by mohl poprvé překročit hranici jedné miliardy eur, tedy 25 miliard korun. Současně roste objem českých investic v Chorvatsku. Ekonomickou diplomacii jsem definoval jako jednu ze svých hlavních priorit, když jsem nastupoval do úřadu a jsem rád, že se nám ji daří naplňovat,“ uvedl český ministr zahraničí.

Jan Lipavský také pogratuloval Chorvatsku ke splnění všech kritérií pro vstup do Eurozóny k 1. lednu 2023.