česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Záhřeb
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslava Dne ozbrojených sil České republiky

Za přítomnosti příslušníků Čestné stráže Armády České republiky a koncertem Vojenské hudby Olomouc se uskutečnila v Záhřebu dne 28. června 2022 oslava Dne ozbrojených sil České republiky.

Zorganizovalo ji velvyslanectví ve spolupráci s Úřadem přidělence obrany se sídlem v Bratislavě na připomenutí událostí 30. června roku 1918, kdy ve francouzském městě Darney přísahali českoslovenští legionáři věrnost budoucí republice.

Akce v Záhřebu navázala na oslavu organizovanou Velvyslanectvím České republiky v Lublani, kterou se záhřebský úřad inspiroval, a tímto by chtěl kolegům ve Slovinsku poděkovat za skvělou spolupráci.

Velvyslanec v Chorvatsku Milan Hovorka v úvodním vystoupení připomněl historický význam tohoto aktu, ocenil roli ozbrojených sil při ochraně české státnosti a také míru v řadě míst světa prostřednictvím misí NATO, EU a OSN a zopakoval plnou podporu Ukrajině v boji za suverenitu a teritoriální integritu. "Velmi jsme chtěli zorganizovat tuto oslavu právě teď a právě zde, abychom ve světle agrese Ruska na Ukrajině opětovně deklarovali, že Česko stojí pevně na straně svobody, demokracie a právem řízeného mezinárodního řádu a bude ji nadále všestraně podporovat," řekl velvyslanec Milan Hovorka, který poukázal na symboliku, že oslava v Záhřebu se koná jen několik málo dní před tím, než Česko převezme od Francie předsednictví v Radě Evropské unie. "Historie je plná událostí, které ukazují na těsné pouto Čechů a Francouzů při ochraně společných hodnot a aspirací,"dodal velvyslanec.

O silných vazbách mezi oběma zeměmi, roli Francie při zrodu československého státu, podpoře demokracie u nás, a souvislostech předsednictví v Radě Evropské unie hovořil francouzský velvyslanec Gaël Veyssière. Pak už následoval koncert žesťového kvinteta Vojenské hudby Olomouc, v jehož průběhu se účastníci z řad politického, vojenského, krajanského a ekonomického života nechali unést líbivými tóny skladeb světově proslulých autorů, přičemž nemohly chybět ani skladby českých a chorvatských tvůrců.

Galerie


Den Armády 2022