česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání velvyslanců Evropské unie s místopředsedkyní vlády Anjou Šimpragou

Místopředsedkyně vlády pro lidská práva Anja Šimpraga a zástupkyně ředitele Úřadu pro lidská práva a práva národnostních menšin Bahrija Sejfić byly v pondělí 28. listopadu 2022 hosty pracovního oběda, který pro tituláře členských států Evropské unie a také Norska a Švýcarska v Záhřebu uspořádalo v Daruvaru velvyslanectví v rámci předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.

Tématem velmi zajímavé diskuse byla problematika podpory a ochrany národnostních menšin v Chorvatsku.

"Toto téma jsme zvolili z několika důvodů. Předně Chorvatsko je mnohými vnímáno jako příklad země, která garantuje rovná práva národnostních menšin. V příštím měsíci si Chorvatsko připomíná 20. výročí ústavního zákona o právech národnostních menšin. Nedávno publikované údaje o sčítání obyvatel ukázal významný pokles těch, kteří deklarují jiný nežli chorvatský etnický původ. A v neposlední řadě se blíží Den lidských práv, který vytváří celkový kontext pro diskusi," řekl velvyslanec Milan Hovorka.

Jako místo konání setkání byl zvolen Daruvar, kde se zúčastnění na příkladu české školky, školy a kulturního střediska, mohli seznámit s tím, jak velkou podporu pro svou činnost získává česká krajanská komunita.

Velvyslanectví děkuje hostitelům ze Svazu Čechů v Chorvatské republice a také představitelům Bjelovarsko-bilogorské župy a města Daruvar za milé a vřelé přijetí.

Galerie


Oběd velvyslanců EU v Daruvaru / Ručak veleposlanika EU u Daruvaru