česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Tatra kolem světa 2
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tatra kolem světa 2

V sobotu 22. 2. 2020, po dvou letech usilovné práce, odstartovala unikátní výprava Tatra Kolem Světa 2, která má v plánu během tří let objet celý svět. V sobotu, 29.2.2020 navštíví Chorvatsko a expedici představí u Muzea automobilů Ferdinad Budicki (WestGate Centar) u Zaprešiće.

Organizátoři si dali několik cílů, přičemž jedním z nich bylo oživení vzpomínky na téměř zapomenutou Tatru kolem světa. Ve spojení s Českým rozhlasem, Radiožurnálem proběhla začátkem února premiéra “ztracených snímků” z TKS1. Projekt TKS2 začal vznikat s požehnáním a pod patronátem jediného dosud žijícího člena celé původní expedice, pana Stanislava Synka.

Výprava bude prezentovat Českou republiku ve světě a šířit její dobré jméno a stejně tak bude do Česka přinášet informace z nejrůznějších míst. Ano, žijeme v době internetu, v době nekonečných informací, ale i přes to jen hrstka lidí ví, jaké to je v odlehlých místech Sibiře, nebo jak se žije lidem uprostřed hor v Pamíru. “Tatru jsme si zvolili proto, že je dle nás nejvhodnějším dopravním prostředkem, díky kterému se dostaneme na ty nejodlehlejší a nejzapadlejší místa na planetě a díky ní nebudeme odkázáni jen na sjízdné silnice,” vysvětluje Petr Holeček.

Výprava je výjimečná v mnoha ohledech, ať už jde o vůz, kterým cestovatelé pojedou, tak i výstupy, které budou během cesty vznikat, stejně tak i koncept financování expedice je unikátní. Na palubu TKS2 se mohou připojovat lidé a zažít tak reálnou expedici na vlastní kůži. A protože pro většinu lidí není reálné si vzít například dvouletou dovolenou, cesta je rozdělená na etapy, které se v průměru pohybují kolem 14 dní. Jak říká Kateřina Božková, organizátorka výpravy: “Projekt je z velká části financován z naší kapsy, dalším dílem rozpočtu jsou naši partneři a posledním podstatným článkem jsou lidé, kteří se nás rozhodli podpořit svou účastí na expedici.”

TKS2 vyráží na východ, kde v polovině října 2020 zakončí první úsek cesty, cestovatelé během téměř devíti měsíců projedou 22 zemí. Z Vladivostoku pošlou vůz po oceánu, a to způsobem “RoRo”, do San Antonia v Chile, odkud se v roce 2021 rozjedou prozkoumávat od jihu na sever americký kontinent. Třetí a závěrečnou částí výpravy v roce 2022 je Afrika – srdcová záležitost spoluzakladatelů TKS2. “Vůz jsme společně s KPCS upravili a vylepšili novými technologiemi,” podotýká Petr Holeček. Ve voze jsou nyní například zabudovaná speciální čidla, která zaznamenávají nejen technické parametry vozu a jízdy. “Senzory mapují například tlak v pneumatikách, náklony auta, kvalitu vzduchu, stav brzd, teplotu motoru – je toho celá řada”, dodává Holeček. Všechny tyto informace se organizátoři rozhodli sdílet s veřejností, která je bude moci sledovat v reálném čase. “Stejně tak jsme i do interiéru dostali moderní a funkční prvky. Pro stavbu interiéru jsme vybrali dřevo Merbau, které je nejen vysoce odolné, ale i vizuálně hezké. V nástavbě je nezávislé topení, dvouokruhová klimatizace, kterou nám na míru dodala a namontovala slovenská společnost Molpir. Na střeše nástavby jsou stany, do kterých pro nás firma Tropico vyrobila speciální expediční matrace, které se přizpůsobují klimatickým podmínkám,” popisuje jen zlomek výbavy auta Marek Havlíček. Expediční vůz je dále vybavený i malou vnitřní kuchyní s kávovarem Bosch, dvěmi chemickými toaletami, plus dvě sprchy s teplou i studenou vodou. V zadní části nástavby je pak místnost se sjížděcí postelí, stolem a sezením, ze kterého je možné složit další prostor pro spaní.

Členové týmu, stálé jádro:

  • Marek Havlíček
  • Petr Holeček
  • Kateřina Božková
  • Lucie Vonásková