česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Chorvatský parlament schválil daňovou reformu. V pohostinství se zvyšuje daň z přidané hodnoty (DPH) ze 13 % na 25 %

(Archivní článek, platnost skončena 31.01.2021.)

Chorvatský parlament schválil balíček patnácti daňových zákonů, který tvoří daňovou reformu. Hlavním cílem reformy je zjednodušení daňové soustavy a snížení celkové daňové zátěže u fyzických osob, podnikatelů a firem (týká se i poboček českých firem) a zvýšit konkurenceschopnost chorvatské ekonomiky. Zřejmý je odklon od zdaňování příjmů ke zdaňování spotřeby.


V oblasti daně z příjmů obyvatelstva daňová reforma redukuje počet daňových pásem ze tří (12%, 25% a 40% ) na dvě (24% a 36 %), přičemž výrazně byla zvýšena hranice pro přechod do vyššího daňového pásma. Schváleno bylo zvýšení nezdanitelného minima pro zaměstnance a progresivně i na děti. Podle odhadů vlády dojde tímto opatřením ke zvýšení počtu osob, které nebudou odvádět žádné daně z příjmu.

Daně ze zisku firem se sníží ze současných 20 % na 12 % u řemeslníků a malých firem s obratem do 3 mil. HRK (cca 10.5 mil. CZK) a na 18 % u všech ostatních. Vláda tímto krokem usiluje o posílení konkurenceschopnosti ve srovnání se sousedními zeměmi. 

Největší kontroverze vyvolalo zařazení pohostinství do základní sazby DPH ve výši  25% z dosavadní snížené sazby 13 %,  ke kterému došlo po zavedení elektronické evidence tržeb.

Místní podnikatelé v tomto oboru služeb museli od první minuty letošního roku přizpůsobit svoje registrační pokladny na novou vyšší sazbu daně z přidané hodnoty. Zdraží tak jídla i nápoje podávaná v restauracích, kavárnách nebo cukrárnách. Poněkud vyšší ceny jídel a nápojů, jako důsledek zaváděné daňové reformy byly patrné již v průběhu novoročních oslav. Naopak nižší sazba daně z přidané hodnoty ve výši 13 % se od začátku roku uplatňuje na platby za dodávky elektrické energie, čímž vláda holá kompenzovat zvýšení cen energie pro obyvatelstvo v důsledku financování obnovitelných zdrojů energie.

Vláda tvrdí, že by daňová reforma měla jako celek ve svém důsledku přinést většině zaměstnanců zvýšení mzdy a podnikatelům menší daňové zatížení, což je dobrý signál i pro české firmy.

Celkové rozpočtové dopady daňové reformy je obtížné stanovit. Vláda odhaduje snížení příjmů z přímých daní v objemu až 2 mld. HRK (cca 7 mld. CZK, zároveň však doufá ve zvýšení výběru nepřímých daní ze spotřeby jak domácího obyvatelstva, tak ze strany zahraničních turistů.

Více informací na stránkách Ministerstva financí - www.porezna-uprava.hr

Bohuslav Zavadil, obchodní rada, velvyslanectví České republiky v Záhřebu