česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ured Predsjednika RH, Ana Marija Katić
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Milan Hovorka předal pověřovací listiny prezidentu Chorvatské republiky Zoranu Milanovićovi

Velvyslanec Milan Hovorka předal dne 16. prosince 2021 v prostorách prezidentského paláce Pantovčak pověřovací listiny do rukou prezidenta Chorvatské republiky Zorana Milanoviće.

Při této příležitosti prezidentu Milanovićovi předal pozdravy prezidenta České republiky Miloše Zemana. Poděkoval prezidentu Milanovićovi a všem, s nimiž měl možnost se dosud setkat, za velmi milé přijetí, jehož se jemu a jeho choti Jarmile dostalo od prvního momentu příjezdu do Záhřebu. Je pro něj ctí a potěšením zastupovat Českou republiku v krásném a přátelském Chorvatsku, s nímž má jeho země mimořádné partnerské pouto, jehož základem jsou krajanské menšiny Čechů a Chorvatů, přispívající k blahu a prosperitě obou zemí, a vysoká intenzita mezilidských vztahů prostřednictvím cestovního ruchu, kultury a vzdělávání.  

Velvyslanec ocenil chorvatský ústavní systém, který garantuje vysokou úroveň ochrany národnostních menšin, a poděkoval prezidentu Milanovićovi za veškerou podporu, jíž se české krajanské komunitě dostává z úrovně centrálních orgánů a také regionálních a místních samospráv. Z vlastní zkušenosti ví, že tato podpora je s vděkem vnímána i samotnými krajany.  

Podporu rozvoje ekonomických vztahů zmínil jako další oblast, na kterou se chce zaměřit při zvyšování povědomí o existujících příležitostech obou trhů a podpoře podnikatelských kontaktů. Za významný moment jeho mandátu označil předsednictví České republiky v Radě Evropské unie ve druhém pololetí r. 2022. Velvyslanec informoval, že Česko se na předsednictví připravuje s tím, že konečné znění priorit bude schváleno novou vládou, jež bude uvedena do funkce dne 17. prosince 2021.  

V závěru rozhovoru, jenž proběhl ve velmi přátelské atmosféře, velvyslanec Milan Hovorka ujistil prezidenta Zorana Milanoviće, že udělá vše, co je v jeho kompetenci, pro další pokračování již tak excelentních vztahů mezi Českou republikou a Chorvatskou republikou.

Galerie


Předávání pověřovacích listin / Predaja vjerodajnica