česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Záhřeb
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

80. výročí vzniku 1. československé brigády Jana Žižky z Trocnova

V sobotu 28. října 2023 se v Daruvaru uskutečnil vzpomínkový akt věnovaný 80. výročí vzniku 1. československé brigády Jana Žižky z Trocnova, která vznikla 26. října 1943. Patronát nad připomenutím významného momentu v dějinách Čechů a Slováků převzali a památku příslušníků osvobozeneckého boje přišli uctít velvyslanec Milan Hovorka a slovenská velvyslankyně Hana Kováčová. Oba také otevřeli výstavu věnovanou kulturní a osvětové činnosti členů brigády.
 

1. československá brigáda Jana Žižky z Trocnova byla jedinou brigádou příslušníků národnostních menšin v antifašistické Evropě ve druhé světové válce. Byla složena převážně z Čechů a Slováků.

Brigádou prošlo za dobu jejího působení na 3 000 bojovníků, z nichž 300 padlo a řada z nich byla zraněna.

Tituláři Milan Hovorka a Hana Kováčová položili u Památníku padlým obětem národně osvobozeneckého boje ve druhé světové válce věnce. Oba také promluvili na vzpomínkovém aktu.

Velvyslanec Milan Hovorka ve svém vystoupení zdůraznil, že se účastníci aktu připomenutí vzniku brigády sešli nejen proto, aby vzdali hold bojovníkům za svobodu a demokracii, ale také aby jasně řekli, že nepřipustí, aby se opakovalo zlo, proti němuž bojovali. Toto ujištění je obzvláště v době, kdy v našem bezprostředním sousedství zuří válka v důsledku ruské agrese vůči Ukrajině, kdy svět čelí celé řadě konfliktů a kdy se setkáváme s projevy netolerance a nesnášenlivosti.

Velvyslanec také připomněl, že vzpomínkový akt se koná v den, kdy si připomínáme 105. výročí vzniku Československa, když se dne 28. října 1918 staly z Čechů a Slováků  státotvorné národy v rámci společného státu.

 

Brigáda Jana Žižky6

Brigáda Jana Žižky6

 

Brigáda Jana Žižky2

Brigáda Jana Žižky2

Brigáda Jana Žižky2

Brigáda Jana Žižky2

Brigáda Jana Žižky3

Brigáda Jana Žižky3

Brigáda Jana Žižky5

Brigáda Jana Žižky5

 

Brigáda Jana Žižky4

Brigáda Jana Žižky4

 

Brigáda Jana Žižky7

Brigáda Jana Žižky7