česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
pant_projekt_workshop
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekty realizované v roce 2011: Z periferie impéria do svobodné Evropy aneb proměny českých a polských vztahů k Rusku v novodobých dějinách

Realizátorem projektu bylo Občanské sdružení PANT ve spolupráci s Institutem národní paměti (IPN) ve Varšavě.

Projekt si kladl za cíl přispět ke sblížení mladých lidí na české a polské straně prostřednictvím jejich seznámení se společnými milníky novodobé historie a pochopením jejich významu v současné zahraniční politice obou zemí, se smyslem společné cesty do demokratické Evropy (především EU, ale také NATO). Realizátoři se zaměřili především na pozici a roli Ruska / SSSR, se kterým Čechy a Poláky pojí v novodobé historii zásadní střety a konflikty.

Výsledkem ročního snažení týmu spolupracovníků z obou zemí jsou metodické, historické a politologické příspěvky v polštině a češtině, které jsou umístěny do mezinárodní rubriky na vzdělávacím portále o.s. PANT.

Pro další aktivitu projektu byly zvoleny československé a polské události dynamického roku 1968 a okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Ty byly v kostce předány studentům na obou stranách hranice ve formě putovní výstav nazvané „Spolu – proti sobě? Rok 1968 v ČSSR a PLR“. Výstava byla vytvořena ve spolupráci s varšavským Institutem národní paměti (IPN) a skládá se ze  souboru deseti výstavních panelů k událostem dramatického roku 1968 v ČSSR a PLR. Výstava byla od listopadu 2011 postupně instalována v českých školách. Pro žáky a studenty byly vytvořeny pracovní listy s otázkami a úkoly k textům, fotografiím, anekdotám a dalším pramenům, které jsou na jednotlivých panelech publikovány. Učitelé základních a středních škol dostávají manuál – katalog s textem výstavy (všech panelů), pracovním listem a návrhy otázek pro své žáky, DVD s prameny a dalšími metodickými návody. Zkušenosti s prvními instalacemi na gymnáziích v Ostravě  vedou k závěru, že  záměr byl naplněn. Studenti zpracovávají pracovní listy, interpretují prameny, čtou texty, ptají se, diskutují mezi sebou i s vyučujícím. Dozvědí se tak moderní a přitažlivou formou mnohé zásadní a přitom do té doby netušené skutečnosti z dějin nejen národních, ale také z historie svých blízkých sousedů.

Aktivity  snažení na poli česko-polských dějin sousedů byly prezentovány v souhrnu na workshopech v rámci mezinárodní konference o výuce soudobých dějin v Ostravě za účasti odborníků, českých i polských učitelů. Ti diskutovali o možnostech a formách pokračování projektu formou česko-polských studentských a učitelských setkání či vytvoření polskojazyčné verze výstavy a jejím případném putování po polských školách.

Všechny realizované aktivity naplnily záměr projektu a vedly k posílení česko-polských vztahů, především na poli pochopení mezinárodních vztahů a ve vzdělávací oblasti.

Navíc  nad rámec vytýčených cílů bylo v Polském institutu v Praze v březnu 2011 uspořádáno setkání s historiky a polskými kolegy pod názvem „Ryszard Siwiec a polsko-česká historická setkávání“, kde byla mimo jiné představena nová polská rubrika na portále Moderních dějin.

Dále byl v prosinci roku 2011 ve spolupráci s Polským institutem v Praze, FSS Masarykovy univerzity v Brně a Centrem pro studium demokracie a kultury realizován diskusní panel „Střední Evropa, Rusko a post-sovětský prostor v historické a současné perspektivě“, určený  pro vysokoškolské studenty politologie a zahraničních vztahů.

Česko-polské fórum projekt kofinancovalo částkou 219 800,- Kč.

přílohy

PANT-projekt-publicita 23 MB PDF (Acrobat dokument) 27.4.2012