Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Libanon: Další vlna teroristických útoků

 

Z důvodu zvýšeného bezpečnostního rizika MZV ČR doporučuje vyhnout se cestám do Libanonu, pokud nejsou nezbytné.

V souvislosti s poslední vlnou teroristických útoků islamistických extrémistů a reálné hrozbě jejich pokračování MZV dále doporučuje zcela se vyhnout návštěvám oblastí, kde je aktuálně riziko mimořádné: severní část údolí Bekaa (regiony severně od Baalbeku, zejm. Arsal, Akkar, Hermel), celá oblast v Bekaa bezprostředně přiléhající k hranicím se Sýrií, některé části Tripoli a Saidy a šíitské jižní oblasti Bejrútu. I nadále je vhodné zcela se vyhnout návštěvám v kterémkoliv z palestinských uprchlických táborů. V Bekaa je aktuálně zvýšené riziko únosů.

 MZV upozorňuje, že kromě zmíněných oblastí je možné za potenciální cíle teroristických útoků považovat i místa v oblastech dosud považovaných za bezpečné, která jsou ve vyšší míře navštěvována cizinci: turistické atrakce a zejm. v Bejrútu pak velká nákupní střediska, hotely a restaurace „západního“ stylu. MZV doporučuje návštěvy těchto míst aktuálně omezit na minimum, případně se jim zcela vyhnout.

 V jižních oblastech Libanonu platí zvláštní bezpečnostní režim - oblast je pod kontrolou jednotek OSN (UNIFIL) a vstup je možný pouze na povolení (výjimkou je metropole Tyr/Sur). V případě nezbytnosti navštívit jižní Libanon zastupitelský úřad cestovateli doporučí způsob ohlášení plánované cesty místním bezpečnostním složkám.

 V případě všech cest do Libanonu MZV důrazně doporučuje ohlásit pobyt v zemi zastupitelskému úřadu v Bejrútu nebo se zaregistrovat v databázi DROZD na webové stránce www.mzv.cz v kapitole Cestujeme.“

.