Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Právo: Kanadská víza musí být zrušena co nejdříve

 

Rozhovor redaktora Jiřího Roškota z deníku Právo s náměstkem ministra zahraničních věcí pro otázky konzulární Hynkem Kmoníčkem z 15. 8. 2009

* Český velvyslanec v Ottawě v tamním tisku řekl, že Kanadě potrvá léta, než změní azylový zákon proti zneužívání a zruší víza pro Čechy. Sdílíte jeho názor?

Náš oficiální postoj je takový, že víza musí být zrušena v co nejbližším termínu. Čím dříve, tím lépe.

* Co v tom česká strana podniká?

Zaznamenali jsme, že kanadský premiér Stephen Harper na severoamerickém summitu již otevřeně přiznal, že jádrem problému je zneužívání jejich azylového zákona. A to je problém kanadské strany, která ho bude jistě řešit. My usilujeme o řešení jak dvoustranně s Kanadou, tak po linii EU. Pokud snad panovalo přesvědčení, že jsme jednu z těchto cest opustili ve prospěch druhé, je to přesvědčení opravdu mylné. Obě tyto cesty musí fungovat současně.

* Jak to probíhá v praxi?

S Kanaďany jsme v přímém denním kontaktu na technické i expertní úrovni, a to nejen v Ottawě, ale i mezi Černínem a kanadskými úřady. Cílem je příprava jasných, koordinovaných a konkrétních kroků, které nás ve vzájemné shodě dovedou ke zrušení víz. Kanada ví základní věc: totiž že to není bilaterální problém s Českem, ale její problém s EU, který my Unii pomáháme řešit. O veškeré podstatné komunikaci s Ottawou proto obratem informujeme Evropskou komisi (EK), takže Unie vidí snahu, aktivitu a flexibilitu ČR a může si je porovnávat s aktivitou, flexibilitou a vstřícností druhé strany. Unie vidí, že tato otázka je pro nás prioritní, že se nemůžeme s daným stavem smířit a že očekáváme podporu ostatních evropských států, kterou máme a děkujeme za ni.

* Kam jste se zatím s Ottawou a EK dostali?

Konkrétní kroky sjednané s Kanadou budeme oznamovat ve chvíli, kdy si budeme jisti, že jsme dosáhli to, co chceme. Švédské předsednictví nám písemně potvrdilo na úrovni ministra zahraničí, že se bude snažit vyřešit tuto otázku co nejrychleji a že je to pro ně věc velkých obav. Do 90 dnů od zavedení kanadských víz vznikne prozatímní unijní zpráva a my očekáváme, že pokud to té doby nedojde k závažnému posunu na kanadské straně, měla by obsahovat i doporučení kroků, které by v rámci solidarity mohly evropské státy přijmout. Máme rovněž písemně potvrzeno od viceprezidenta EK Barrota a komisařky Ferrerové, že jejich úmyslem je předložit zmíněnou zprávu už nyní v září, tedy dříve. To ukazuje, že EK vnímá problém jako stejně závažný, jak ho vnímáme my.

* Znáte už něco z obsahu zprávy?

V této chvíli to nemůžeme vědět, jelikož bude reagovat na konkrétní situaci, která v tom daném okamžiku vznikne. S Kanaďany se ale snažíme dostat do pozice, že až evropští ministři vnitra zasednou nad problémem, bude co nejmenší, v ideálním případě třeba žádný.


.