Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tomáš Dub, velvyslankyně v JAR Blanka Fajkusová, velvyslanec ve Vietnamu Martin Klepetko, chargé d´affaires Petr Starý
Foto: Robert Janás (© MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Představení vedoucích diplomatických zastoupení ČR v Jihoafrické republice, Vietnamu a Zimbabwe

 

Více jak čtyři desítky zástupců českých exportérů využily možnosti setkání s novými vedoucími diplomatických zastoupení ČR v Jihoafrické republice, Vietnamu a Zimbabwe.

Blanku Fajkusovou, Martina Klepetka, nové ambasadory ČR v Jihoafrické republice resp. Vietnamu a Petra Starého, nového chargé d´affaires v Zimbabwe představil 6. září 2012 zástupcům firem náměstek ministra zahraničí Tomáš Dub.

Hlavním tématem setkání v Černínském paláci byl samozřejmě český export a jeho neodmyslitelná podpora ze strany české diplomacie, která ji považuje za jednu z priorit své činnosti. Představení diplomaté nabídli českým firmám maximální možnou podporu v zemích jejich působení.

Z hlediska obchodní a hospodářské spolupráce je pro ČR důležitým teritoriem především Vietnam. Je tradičním obchodním partnerem České republiky s progresivním růstem českého exportu, ale i importu, což má za následek vzrůstající obchodní deficit. Cílem českých obchodně-ekonomických aktivit je proto snaha o vyrovnání vzájemné obchodní bilance.

Svůj potenciál má z hlediska další perspektivy obchod ČR se subsaharskou Afrikou. Trendy posledních let prokazují výrazně vzrůstající tendenci vzájemné obchodní výměny, kdy vývoz za léta 2006 až 2010 narostl téměř sedminásobně. Za perspektivní obory pro české firmy lze v Jihoafrické republice považovat těžební sektor, energetiku, infrastrukturu, dodávky technologických zařízení, dodávky dopravních prostředků a oblast úpravy vody.

V případě Zimbabwe je situace díky stávající ekonomické situaci složitější. Vzhledem k hospodářskému úpadku minulých let zde český vývoz téměř ustal. Podmínky se však stabilizují a země se stává pro obchod opět zajímavou. Pro české exportéry mohou být v budoucnu perspektivní  komodity jako např. zemědělské stroje, strojírenská zařízení, dopravní prostředky a zařízení pro důlní průmysl.

Setkání nových ambasadorů s podnikateli před jejich odjezdem do země působení se stalo dobrou tradicí, která podtrhuje nový přístup české diplomacie k podpoře ekonomických zájmů ČR v zahraničí.

.