Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg se setkal s Madeleine Albrightovou

 

(Archivní článek, platnost skončena 23.09.2013.)

V rámci své pracovní návštěvy USA ve dnech 20. až 22. září 2012 se místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, kromě hlavního cíle cesty, kterým byla schůzka s ministryní zahraničních věcí Hillary R. Clinton, zúčastnil i několika dalších významných akcí a setkání.

Po příletu do Washingtonu promluvil na slavnostní recepci probíhající u příležitosti konání  Strategického fóra USA – střední Evropa think-tanku Center for European Policy Analysis (CEPA), jehož specializací je právě zahraničně politické studium středoevropského regionu.

Následně pan ministr pokračoval do reprezentačních prostor Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, kde opět potvrdil svoji dlouhodobou důslednou podporu demokratizaci Barmy a protirežimní opozici, již naposledy demonstroval při červencové návštěvě země, a setkal se s barmskými laureáty výroční ceny nadace National Endowment for Democracy (NED). Celé akce se zúčastnili čelní představitelé barmské opozice žijící v USA. Při udílení ceny, jež proběhla (bez účasti pana ministra) dne 20. září odpoledne, pronesla projev Aun Schan Su Ťij.

Následující den se pan ministr setkal s bývalou americkou ministryní zahraničních věcí Madeleine Albright s níž jej pojí dlouholeté přátelství. Den pak  pan ministr zakončil účastí na slavnostním večeru, který v rámci festivalu Mutual Inspirations 2012 uspořádalo u příležitosti letošních 80. narozenin legendárního českého – a amerického – režiséra Miloše Formana české velvyslanectví. Celá akce proběhla nedaleko Bílého domu v prestižních prostorách centra Motion Pictures a zúčastnili se jí významné osoby amerického politického i kulturního života společně s představiteli české krajanské komunity. Mezi hlavní hosty večera patřil například předseda podvýboru pro Evropu Sněmovny reprezentantů kongresman Dan Burton nebo bývalý senátor za Connecticut a předseda Motion Pictures Chriss Dodd. V rámci večera byl promítán životopisný dokument o Miloši Formanovi s názvem "Co tě nezabije". Pan ministr na úvod promítání ve svém vystoupení ocenil osobnost Miloše Formana.

.