Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Schwarzenberg se setkal s ekonomickým poradcem prezidenta Obamy
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg jednal v americkém Senátu a s poradcem Baracka Obamy

 

(Archivní článek, platnost skončena 05.06.2014.)

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg zakončil pracovní návštěvu USA sérií schůzek s představiteli Zahraničního výboru Senátu, ekonomickým poradcem prezidenta Obamy, zástupci předních think-tanků a lidskoprávních organizací. Poobědval také s někdejším národním bezpečnostním poradcem prezidenta Cartera Zbigniewem Brzezinskim.

Ministra přijala na půdě amerického Senátu delegace devíti senátorů, vedená předsedou Zahraničního  výboru Robertem Menendezem, který vyjádřil hluboký obdiv České republice. Senátoři ocenili pevnost česko-amerických vztahů a zdůraznili dlouholeté přátelství mezi oběma zeměmi.

Senátor Menendez mj. zmínil českou podporu disidentů na Kubě, ze které utekla jeho rodina. Česká republika byla také oceněna za pomoc USA v Sýrii, kde české velvyslanectví poskytuje konzulární podporu americkým občanům. Senátoři s ministrem Schwarzenbergem řešili také otázku energetické bezpečnosti. Ministr se zajímal o názory senátorů na americkou zahraniční politiku vůči Evropě a její východní části. Menendez ujistil, že i když americká pozornost míří směrem k asijsko-pacifickému regionu, Evropa nepřestává mít pro USA geopolitický význam.

Senátoři rovněž zmínili své znepokojení nad rozsáhlými záplavami ve střední Evropě.

Tématem rozhovoru s Michelle Flournoyovou, předsedkyní rady Centra pro novou americkou bezpečnost, byla zahraniční politika USA vůči Sýrii, Íránu a Afghánistánu. Flournoyová, která byla dříve nejvýše postavenou ženou na americkém ministerstvu obrany, vysvětlila, že nové zaměření politiky USA na Asii nezmenšuje zájem její země o Evropu.

O podobných zahraničně-politických tématech ministr Schwarzenberg debatoval také se zástupci významných think-tanků, včetně výkonného ředitele The Mc Cain Institute Kurta Volkera, výkonného viceprezidenta Atlantic Council Damona Wilsona a prezidenta Center for European Policy Analysis.

Během snídaně se zástupci organizací, které sledují dodržování lidských práv, se ministr zajímal o jejich zkušenosti z Ruska a Východní Evropy. Rada lidskoprávních organizací v Rusku se ocitla pod velkým tlakem úřadů, mnohé musely ukončit své působení v zemi, včetně Agentury USA pro mezinárodní rozvoj. Experti vyjadřovali znepokojení nad stavem lidských práv v Rusku a zajímalo je, jak mohou evropské státy vystupňovat tlak na ruskou administrativu.

.