Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Zaorálek se švédskou resortní kolegyní
Foto: © MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Posílení strategické komunikace tématem Rady FAC

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek zastupoval ČR na jednání Rady EU pro zahraniční věci (FAC), která proběhla 13. listopadu 2017 v Bruselu. Strategická komunikace a slavnostní podpis zapojení členských zemí do Stálé strukturované spolupráce v oblasti evropské obrany patřily mezi hlavní události Rady FAC. Ministři projednali rovněž přípravu Summitu EU-Africká unie a téma kybernetické bezpečnosti.

Šéfové evropských diplomacií se věnovali jednomu z prioritních témat ČR, strategické komunikaci, která si klade za cíl boj proti cíleným dezinformacím. Tento fenomén považuje ČR za vážnou hrozbu nejen pro národní bezpečnost, ale i pro bezpečnost EU jako celku. „Musíme se soustředit na směr, odkud přicházejí největší rizika a hrozby. Proto potřebujeme posílit EU East Stratcom Task Force finančně i personálně,“ zdůraznil ministr Zaorálek. „Tento komunikační tým má být z pohledu ČR součástí Evropské služby vnější akce a disponovat vlastním rozpočtem. To je správná odpověď na nové hrozby,“ doplnil šéf české diplomacie. ČR iniciovala společně s dalšími 7 členskými státy EU, aby se téma strategické komunikace dostalo na jednání ministrů zahraničních věcí členských států EU. Ve společném dopise adresovaném vysoké představitelce EU pro zahraniční politiku Federice Mogheriniové žádali o posílení kapacit EU East Stratcom Task Force.

Dalším tématem Rady FAC byla spolupráce v oblasti společné obrany. ČR ocenila pokrok, který členské státy EU udělaly v posledním roce při naplňování Evropské globální strategie v oblasti bezpečnosti a obrany. Jedním z pozitivních výsledků je také zmíněná aktivace PESCO. Oficiální podpis této iniciativy proběhl dnes na okraj zasedání Rady, za ČR své podpisy připojili ministři zahraničních věcí Lubomír Zaorálek a ministr obrany Martin Stropnický. Spolu s ČR tuto spolupráci notifikovala většina států EU. „Účast v tomto programu nám umožní lepší spolupráci při rozvoji schopností a zapojení do konkrétních projektů evropské obrany,“ přiblížil ministr Zaorálek. ČR za prioritní oblast svého zájmu považuje boj proti terorismu a nelegální migraci, a to zejména cestou budování a posilování bezpečnostních a obranných kapacit.

Ministři rovněž vedli diskusi o možnostech efektivní a oboustranně přínosné spolupráce mezi Evropskou unií a Afrikou. Debata byla zároveň přípravou na Summit EU-Africká unie, který se uskuteční v závěru listopadu v Abidjanu.

Ke kybernetické bezpečnosti přijala Rada závěry, ve kterých vyzývá ke zvýšení mezinárodní spolupráce v otevřeném, svobodném, mírovém a bezpečném globálním kyberprostoru.

.