Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Možnost nabídky speciálu pro potřeby mírových misí OSN

 

1. Většinu výzbroje a výstroje do misí OSN poskytují země, které na základě memoranda o porozumění (MoU) mezi příslušnou vládou země a OSN poskytují do těchto misí OSN své jednotky. Tyto země pak dostávají za vyslané jednotky a jejich výzbroj a výstroj finanční refundace.

2. Zbytek výzbroje a výstroje je kontrahován nebo pronajímán formou veřejných tendrů.

3. Další kategorii dodávek tvoří ty, které nepatří do typické kategorie speciálu. Spadají sem i dodávky v „civilně" vyhlížející položce „Motor Vehicles and Parts, Accessories and Components, incl. Other Transport Equipment."

4. Administrativní a rozpočtový výbor OSN, který dohlíží mj. na problematiku akvizic, se snaží co nejvíce zjednodušit podnikatelům členských zemí OSN registraci, předkvalifikaci a podávání nabídek zboží a služeb pro OSN. Registrace zájemců o dodávky zboží a služeb se soustřeďuje za všechny subjekty celého systému OSN do jediného místa s názvem „Global Market Place" a probíhá již plně online. V současném přechodném období je ovšem zatím lepší registrovat se jednak na tomto centrálním nákupním portálu a také u příslušného konkrétního subjektu v systému OSN, který tendr vypisuje. Také všechny poptávky/tendry jsou již soustředěny na uvedeném společném portálu i s označením vypisujícího subjektu.

5. Po zaregistrování firmy v určité kategorii zboží zájemce dostává e-maily (a pokud má zájem i SMS zprávy), kde je upozorňován na právě vypsané tendry v oblasti jeho zájmu.

6. Podporou českým podnikatelským subjektům v této oblasti se primárně zabývá obchodní konzul na Generálním konzulátu ČR v New Yorku. Generální konzulát také organizuje akce v ČR a New Yorku za účelem upozorňování českých firem na velké obchodní příležitosti v této oblasti. Na Generálním konzulátu se také koná pravidelná akce EU na pomoc podnikatelům z členských zemí EU při získávání zakázek OSN. Více na www.mzv.cz/newyork.

7. Nákupní útvar OSN nedávno otevřel regionální nákupní středisko OSN v Entebbe, Uganda, které nyní experimentálně zajišťuje samostatný nákup zboží a služeb (do 100 mil. Kč/kontrakt) pro mírové mise OSN v Africe. Více na www.un.org/depts/pdt/contact_pd.htm.

8. Více informací o aktuálně vypsaných tendrech, způsobu registrace, předkvalifikace a podávání nabídek v systému OSN lze najít na www.ungm.org a www.un.org/depts/pdt.

9. Doporučuje se nabízet zvláště položky, které nejsou v běžném vybavení největších přispěvatelů jednotek do mírových operací a především nabízet specifické druhy materiálu, vhodné pro konkrétní klimatické, geografické a jiné podmínky každé nové mírové mise. Trvale jsou v misích OSN poptávány komunikační systémy a pronájem helikoptér i s posádkami. Největší konkurence panuje v oblasti zajišťování letecké přepravy vč. PHM. Nově schválená mírová mise ve Středoafrické republice (MINUSCA) poptává polní nemocnice, potravinové dodávky pro jednotky a kasárna/buňky s generátory.

.