Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Možnost nabídky speciálu pro potřeby mírových misí OSN

 

1. Většinu výzbroje a výstroje do misí OSN poskytují země, které na základě memoranda o porozumění (MoU) mezi příslušnou vládou země a OSN poskytují do těchto misí OSN své jednotky. Tyto země pak dostávají za vyslané jednotky a jejich výzbroj a výstroj finanční refundace.

2. Zbytek výzbroje a výstroje je kontrahován nebo pronajímán formou veřejných tendrů.

3. Další kategorii dodávek tvoří ty, které nepatří do typické kategorie speciálu. Spadají sem i dodávky v „civilně" vyhlížející položce „Motor Vehicles and Parts, Accessories and Components, incl. Other Transport Equipment."

4. Administrativní a rozpočtový výbor OSN, který dohlíží mj. na problematiku akvizic, se snaží co nejvíce zjednodušit podnikatelům členských zemí OSN registraci, předkvalifikaci a podávání nabídek zboží a služeb pro OSN. Registrace zájemců o dodávky zboží a služeb se soustřeďuje za všechny subjekty celého systému OSN do jediného místa s názvem „Global Market Place" a probíhá již plně online. V současném přechodném období je ovšem zatím lepší registrovat se jednak na tomto centrálním nákupním portálu a také u příslušného konkrétního subjektu v systému OSN, který tendr vypisuje. Také všechny poptávky/tendry jsou již soustředěny na uvedeném společném portálu i s označením vypisujícího subjektu.

5. Po zaregistrování firmy v určité kategorii zboží zájemce dostává e-maily (a pokud má zájem i SMS zprávy), kde je upozorňován na právě vypsané tendry v oblasti jeho zájmu.

6. Podporou českým podnikatelským subjektům v této oblasti se primárně zabývá obchodní konzul na Generálním konzulátu ČR v New Yorku. Generální konzulát také organizuje akce v ČR a New Yorku za účelem upozorňování českých firem na velké obchodní příležitosti v této oblasti. Na Generálním konzulátu se také koná pravidelná akce EU na pomoc podnikatelům z členských zemí EU při získávání zakázek OSN. Více na www.mzv.cz/newyork.

7. Nákupní útvar OSN nedávno otevřel regionální nákupní středisko OSN v Entebbe, Uganda, které nyní experimentálně zajišťuje samostatný nákup zboží a služeb (do 100 mil. Kč/kontrakt) pro mírové mise OSN v Africe. Více na www.un.org/depts/pdt/contact_pd.htm.

8. Více informací o aktuálně vypsaných tendrech, způsobu registrace, předkvalifikace a podávání nabídek v systému OSN lze najít na www.ungm.org a www.un.org/depts/pdt.

9. Doporučuje se nabízet zvláště položky, které nejsou v běžném vybavení největších přispěvatelů jednotek do mírových operací a především nabízet specifické druhy materiálu, vhodné pro konkrétní klimatické, geografické a jiné podmínky každé nové mírové mise. Trvale jsou v misích OSN poptávány komunikační systémy a pronájem helikoptér i s posádkami. Největší konkurence panuje v oblasti zajišťování letecké přepravy vč. PHM. Nově schválená mírová mise ve Středoafrické republice (MINUSCA) poptává polní nemocnice, potravinové dodávky pro jednotky a kasárna/buňky s generátory.

.