Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pracovní skupina Rady EU pro lidská práva (COHOM)

 

COHOM je specializovanou skupinou pro tvorbu společné zahraniční politiky EU v oblasti lidských práv. Zasedá v Bruselu zpravidla jednou týdně v obvyklém formátu 27 členských států, Evropská komise a Evropská služba vnější akce. Gestorem COHOM na MZV je odbor lidských práv a transformační politiky (LPTP).

COHOM schvaluje dokumenty, strategie a instrukce pro postup u většiny lidskoprávních aktivit EU. Koordinuje aktivity EU na multilaterálních lidskoprávních fórech OSN (Rada OSN pro lidská práva a 3. výbor Valného shromáždění OSN) a poskytuje vstupy ostatním pracovním skupinám EU, když tyto projednávají lidskoprávní otázky. Rovněž adresuje doporučení a vytváří podklady pro rozhodování vyšších politických stupňů EU (formace PSC, COREPER a FAC).

COHOM vede pravidelný dialog s hlavními lidskoprávními nevládními organizacemi jako např. Amnesty International, Human Rights Watch nebo International Federation for Human Rights. Je odpovědný za přípravu a vyhodnocování Akčního plánu EU pro lidská práva a demokracii. Projednává implementaci jednotlivých lidskoprávních „guidelines“ EU a případně schvaluje nové „guidelines“.

Jednou z významných činností COHOMu je též snaha o prolínání lidských práv do dalších agend EU a rozšířená spolupráce s ostatními pracovními skupinami a institucemi EU – tzv. „human rights mainstreaming“.  Lidská práva zasahují do množství agend EU. Nejčastěji se COHOM podílí na řešení otázek projednávaných v geografických pracovních skupinách (COAFR, COASI, COEST, COMAG (MA-MA), COMEM (MOG), COLAT, dále pak v pracovních skupinách COJUR (mezinárodní právo veřejné), COTER (terorismus), CONUN (OSN), COSCE (Rada Evropy a OBSE), CODEV (rozvojová pomoc) a ACP (smlouva z Cotonou). Pravidlem je vzájemná výměna informací, účast a debrífinky předsedů jiných pracovních skupin na COHOMu a naopak hostování předsedy COHOMu v jiných uskupeních, zasílání příspěvků do dokumentů vznikajících v partnerských pracovních skupinách apod.

Více informací k pracovní skupině naleznete zde.

.