česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček na Radě FAC

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček vedl českou delegaci na jednání Rady EU pro zahraniční věci (FAC), která proběhla 18. února 2019 v Bruselu. Mezi hlavní témata Rady FAC patřila situace na Ukrajině, humanitární krize ve Venezuele. Ministři diskutovali rovněž o situaci v Sýrii a v oblasti Afrického rohu.

Ministři zahraničních věcí členských států EU se na pravidelném zasedání Rady FAC věnovali vývoji na Ukrajině, která si v těchto dnech připomíná 5. výročí tragických události na Majdanu, kdy během tří dní zahynulo více než sto demonstrantů a další beze stopy zmizeli. Ministři evropské osmadvacítky diskutovali o aktuální bezpečnostní a politické situaci v zemi před prezidentskými volbami, pokroku ukrajinských reforem a další podpoře Ukrajiny ze strany EU. Tématem byl také rusko-ukrajinský konflikt a situace na východě Ukrajiny. O aktuální situaci v místě konfliktu a v přístavu Mariupol referoval ministr Petříček společně se svým dánským protějškem Samuelsenem na základě osobních zkušeností z návštěvy východu země koncem ledna 2019. „Byli jsme šokováni vážnou humanitární situací, lidským utrpením a ekonomickými ztrátami způsobenými ozbrojeným konfliktem,“ přiblížil ministr Petříček. „EU musí být v regionu aktivnější a viditelnější, podporujeme založení regionální kontaktní mise EU v Mariupolu,“ uvedl šéf české diplomacie. Ministři také zopakovali výzvu k propuštění ukrajinských námořníků, které Rusko protiprávně zadržuje od loňského listopadu. „Ani tady nedošlo k posunu, proto ČR podporuje rozšíření sankčního seznamu o osoby, které jsou za jejich nelegální uvěznění a ozbrojenou akci v Azovském moři zodpovědné,“ zdůvodnil ministr Petříček.

Šéfové diplomacií evropské osmadvacítky jednali o situaci ve Venezuele, která čelí vážné humanitární krizi. Země je v hluboké hospodářské krizi, jen inflace měny dosahuje milionů procent. Chybí základní potraviny nebo léky, občané strádají, přes tři miliony obyvatel již z Venezuely uprchlo. Česko patřilo mezi první evropské země, které uznaly Juana Guaidóa prozatímním prezidentem s cílem otevřít cestu k novým svobodným a demokratickým volbám. „Ty jsou klíčem pro ukončení hluboké politické a hospodářské krize v zemi, o jejíž budoucnosti musí rozhodnout Venezuelané sami,“ zdůraznil ministr Petříček. ČR podporuje demokraticky zvolené Národní shromáždění a politickou změnu pokojnou cestou. „Zásadní je humanitární pomoc. Potřebujeme kontrolní nástroje, které zajistí její spravedlivou distribuci v zemi,“ uvedl ministr Petříček.

Rada FAC se věnovala také situaci v Sýrii a přípravě 3. bruselské mezinárodní konferenci na podporu Sýrie a regionu, která se bude konat ve dnech 12. – 14. března 2019. Ministři se shodli na nutnosti pokračovat v politických jednáních znepřátelených stran. Jen tak je možné ukončit krvavý konflikt v Sýrii a dosáhnout trvalého míru. ČR plně podporuje nového zmocněnce OSN pro Sýrii Geira Pedersena v jeho úsilí obnovit ženevské rozhovory pod záštitou OSN. ČR bude rovněž pokračovat v pomoci Sýrii, který zahrnuje prostředky na humanitární, rozvojové a rekonstrukční projekty ve výši 195 mil. Kč na léta 2016-2019.

Ministři se věnovali rovněž situaci v oblasti Afrického, kde dochází v posledních měsících ke zlepšování dlouhodobě konfliktních vztahů mezi Etiopií a Eritreou. EU usiluje o další posílení spolupráce v oblastech společného zájmu s celým regionem.