SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pacienti mají získat lepší informace o lécích

Kdy: 11.10.2011, Kde: Brusel

Nový návrh má posílit práva pacientů a podpořit rozumnější užívání léků.

Pacienti v EU by měli dostávat jen objektivní a nepředpojaté, aktuální, spolehlivé, fakticky správné, nezavádějící a snadno srozumitelné informace o lécích, které jim předepíše lékař. Alespoň takto Evropská komise definuje tu správnou informaci, která by se k pacientovi měla dostat. Je to součástí revidovaného návrhu o informacích pro pacienty o lecích na předpis, který Komise představila 11. října 2011.

Motivem k jeho vypracování byl fakt, že pacienti v EU jsou sice často vystaveni narůstajícímu objemu informací o lécích z různých zdrojů, ale přesto je pro ně obtížné si vytvořit objektivní obrázek neovlivněný reklamou.

Navíc dosud v jednotlivých státech EU existuje rozdílná praxe, pokud jde o způsoby a cesty, jakými se k pacientovi dostávají informace o léčivém přípravku na předpis. V celé EU je sice teoreticky zakázáno inzerovat veřejnosti léky na předpis, ale rozdílné výklady unijních předpisů vedou členské státy k rozdílnému předávání informací pacientům. Podobně rozdílné je i informování pacientů jinými informačními kanály, jako jsou např. webové stránky nebo informační letáky.

Cílem nového návrhu je zejména snaha o posílení samostatnosti pacientů, a to formou snazšího přístupu k informacím o lécích. Komise také doufá, že lepší informovanost pacientů napomůže racionálnímu používání léků.

Nově by proto měla být zřízena celoevropská internetová databáze všech dostupných léků na předpis. Pacient si v ní bude moci ke každému léku najít kromě informací o správném užívání také např. informace o cenách nebo o nejnovějších výsledcích klinického testování. Informace o lécích na předpis mohou být poskytovány i přes webové stránky společnosti, která má léčivý přípravek registrovaný.

Všechny takto poskytované informace však budou muset být předem schváleny příslušnými úřady, což má zaručit objektivitu a kvalitu informace. Aby se zamezilo riziku, že informace o lécích budou pacientům vnucovány, návrh všeobecně řečeno neumožňuje, aby se tyto informace poskytovaly prostřednictvím médií.

Více informací:

Foto: EK