SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Plán zásadní reformy rybářské politiky EU je na stole

Kdy: 13.07.2011, Kde: Brusel

Evropská komise zveřejnila návrhy na reformu Společné rybářské politiky. Zkrátka nemají přijít ani čeští rybáři.

Skoncovat s nadměrnými odlovy a pleněním rybích populací, a zároveň zajistit živobytí rybářům. To jsou cíle nové koncepce Společné rybářské politiky, kterou Evropská komise představila ve středu 13. července 2011. Reforma si klade za cíl vytvoření decentralizovaného systému řízení rybolovu na vědeckém základě podle regionů a přímořských oblastí a díky mezinárodním smlouvám o udržitelném rybolovu také zavedení lepší správy rybolovu na mezinárodní úrovni.

Udržitelnost a dlouhodobá koncepce jsou hlavními parametry všech návrhů, důraz ale bude kladen i na informování spotřebitelů o jakosti a původu rybích produktů. Pro všechny druhy rybolovu má být zaveden ekosystémový přístup s dlouholetými plány řízení založenými na nejlepších dostupných vědeckých poznatcích s cílem dosažení udržitelných stavů u všech populací do roku 2015 v souladu se závazky, které EU přijala na mezinárodní úrovni.  

Zájem o sladkovodní rybářství

S ohledem na zájmy českých a dalších vnitrozemských rybářů lze pozitivně hodnotit pozornost, kterou komisařka Damanaki věnuje rozvoji akvakultury. Ta je nyní považována za udržitelnou a k životnímu prostředí šetrnou alternativu stále se snižujících zdrojů mořských ryb. Vnitrozemští rybáři tak mají jedinečnou možnost využít této situace. Členské státy budou mít za úkol připravit národní strategické plány definující podmínky pro rozvoj sektoru na národní úrovni. Ve prospěch tuzemských producentů mluví také návrh na povinné označování oblasti původu dovážených ryb a rybích produktů.

Finanční podpora by měla být napříště poskytována pouze na aktivity respektující cíle ochrany životního prostředí a přispívající k udržitelnému rozvoji. Mechanismus přísné kontroly by měl vyloučit financování nezákonných činností nebo nadbytečných kapacit.

První výměna názorů k reformnímu balíčku proběhne již příští týden na zasedání ministrů pro zemědělství a rybářství. V nadcházejících měsících pak lze očekávat důležitá jednání v pracovních orgánech Rady a v Evropském parlamentu. Koncem tohoto roku pak Evropská Komise v souladu s víceletým finančním rámcem předloží i nový finanční mechanismus pro rybolov a námořní politiku.

Ambicí Komise je, aby reformovaná Společná rybářská politika začala fungovat podle nových pravidel již od 1. ledna 2013.

Další informace:

Foto: Rada EU - Fotolia