česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rada GAC o přípravě ER, k právnímu státu v Polsku a o hodnotách Unie v Maďarsku

V úterý 11. prosince proběhlo v Bruselu jednání ministrů pro evropské záležitosti v rámci Rady pro obecné záležitosti (GAC). Ministři absolvovali politickou debatu k víceletému finančnímu rámci na léta 2021–2027, byl odsouhlasen osmnáctiměsíční program Rady na období od ledna 2019 do června 2020, a v průběhu pracovního oběda proběhla diskuse k subsidiaritě a proporcionalitě. Odpolední program zahrnoval diskusi k vládě práva v Polsku a výměnu názorů k hodnotám Unie v Maďarsku. Diskuse proběhla také k evropskému semestru 2019. Českou delegaci vedl náměstek ministra zahraničních věcí pro řízení sekce evropské Aleš Chmelař.

V politické rozpravě k finančnímu rámci EU na léta 2021 – 2027 na základě zprávy o pokroku a negociačního balíčku uvedl náměstek Aleš Chmelař:„Naší hlavní prioritou je zajištění dostatečných finančních prostředků jak pro kohezní, tak pro společnou zemědělskou politiku. Rovněž usilujeme o takové nastavení evropských fondů, které zjednoduší administrativu a umožní ČR flexibilně čerpat evropské prostředky v souladu s národními prioritami.“

Zástupce Rumunska prezentoval program Rady v r. 2019 a v první polovině r. 2020, který bude zahrnovat předsednictví Rumunska, Finska a Chorvatska. Mezi klíčové priority bude patřit  zaměstnanost, růst a konkurenceschopnost, budování energetické unie a také globální role EU. Unie se bude soustředit také na ochranu svých občanů, na bezpečnost a právo.

Ministři dále diskutovali o návrhu závěrů prosincové Evropské rady, která se bude věnovat migraci, víceletému finančnímu rámci, vnitřnímu trhu, vnějším vztahům a dalším otázkám. V pondělí předseda Evropské rady dodatečně svolal i jednání lídrů k brexitu.

Tématem pracovního oběda byla proporcionalita a subsidiarita. Rakouské předsednictví představilo závěry konference „Subsidiarita jako stavební kámen EU“, která se uskutečnila v Bregenzu v polovině listopadu.  

Odpoledne se Rada věnovala právnímu státu v Polsku v rámci řízení dle čl. 7 odst. 1 Smlouvy o EU. Zástupci Evropské komise informovali o posledním vývoji v oblasti vlády práva a vyjádřili přetrvávající obavy ohledně situace v Polsku. I přes pozitivní vývoj v otázce Nejvyššího soudu nadále trvají výhrady, zejména pokud jde o situaci ve Státní soudní radě a nejmenování soudců Ústavního soudu. Zástupci Polska zdůraznili zejména změnu Zákona o nejvyšším soudu, která byla schválena dne 21. 11. 2018 a která dle názoru polského ministra není v hodnocení situace ze strany Evropské komise dostatečně reflektována.

V debatě o hodnotách Unie, která se týkala Maďarska, proběhla výměna názorů k odůvodněnému návrhu Evropského parlamentu. Dle vyjádření Evropské komise má nyní Rada veškeré informace ke zhodnocení situace v Maďarsku i možnosti, jak postupovat dál.