SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Czech Street Party

Osmá „Česká Street Party“, největší akce České republiky v Bruselu pod širým nebem, se uskuteční v pátek 13. června 2014 na ulici rue Caroly.

Tradiční akci pořádá Stálé zastoupení České republiky při EU ve spolupráci s českými a moravskými kraji včetně hlavního města Prahy, se statutárním městem Kladno, s Českým centrem Brusel a s Českou styčnou kanceláří pro výzkum a vývoj/CZELO.

Během večera se představí to nejlepší z české hudební scény a na stánky krajů a organizací nabídnou tradiční regionální kulinářské speciality a nápoje.

Vstup na akci je zdarma.

 

Czech Street Party

The eighth „Czech Street Party“, the biggest Czech open air in Brussels, will take place on Friday, 13 June 2014 in the rue Caroly.

The event is organized by the Permanent Representation of the Czech Republic to the EU in collaboration with the Czech and Moravian regions of the Czech Republic, the City of Prague, the Statutory City of Kladno, the Czech Center Brussels and the Czech Liaison Office for Research, Development and Innovation in Brussels/CZELO.

A selection of the best Czech music together with information, regional specialties and traditional drinks from regions of the Czech Republic will be presented.

Entry is free, no registration needed.Předchozí ročníky / Previous years: