česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: BB
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Tomáš Tuhý se zúčastnil oslav 74. výročí osvobození Banské Bystice

Dne 25. března si Banská Bystrica připomíná osvobození od fašismu. Na letošních oslavách a pietní vzpomínce na padlé zastupoval Českou republiku velvyslanec Tomáš Tuhý.

Banská Bystrica je jedno ze slovenských měst, které bylo během druhé světové války od fašismu osvobozeno dvakrát. Poprvé se tak stalo 26. srpna 1944, kdy Slovenské národní povstání s cílem znovuvytvoření Československa vyrvalo Banskou Bystrici z rukou Slovenského státu. Po ústupu povstaleckých vojsk město obsadily německé jednotky, které Banskou Bystrici držely až do března 1945, kdy byly vytlačeny postupujícími jednotkami rudé armády a rumunské armády. Jako oficiální datum osvobození je označen 25. březen 1945, kdy bylo dosaženo centrum města, ač se v okrajových částech po kopcích rozloženého města ještě bojovalo.

Na oslavě 74. výročí "druhého" osvobození položili věnce k památníku padlých vojáků vedle velvyslance Tomáše Tuhého také předseda slovenské vlády Peter Pellegrini spolu s několika ministry, primátor města, předseda samosprávného kraje a zástupci dalších organizací.

BB

BB