english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vyzvednutí bombardéru typu Vickers Wellington u Nieuwe Niedorp

Velvyslankyně ČR v Nizozemsku Kateřina Sequensová 3. června 2021 navštívila nizozemský Nieuwe Niedorp, v jehož blízkosti začaly práce na vyzvednutí bombardéru typu Vickers Wellington 1c T2990 britského královského letectva (RAF) sestřeleného 23.6.1941. Vrak letadla obsahuje pozůstatky členů české posádky. Uskutečnilo se rovněž setkání se starostkou Hollands Kroon paní Rian van Dam a příslušníky nizozemské armády, kteří práci na vyzvednutí letounu realizují.

Vyzvednutí vraku letadla je součástí nizozemského „Národního programu vyzvednutí vraků letadel“, který byl zahájen v roce 2019. Cílem programu je umožnit uložení ostatků pohřešovaných pilotů a dát jejich příbuzným jistotu o osudu jejich rodinných příslušníků. Během 2. světové války bylo nad územím Nizozemska ztraceno více než 5 500 letadel. Třicet až padesát těchto vraků letadel pravděpodobně obsahuje pozůstatky členů posádek.

trosky/wreckage

trosky/wreckage

Letadlo typ Vickers Wellington 1c T2990 RAF byl bombardér, který se používal hlavně při nočních náletech. V noci z 22. na 23. června 1941 vzlétlo v tomto letounu 6 členů české posádky k bombovému útoku na německé Brémy. Na zpáteční cestě na svou domovskou základnu v Anglii byl letoun sestřelen německým nočním stíhačem. Letoun narazil do Kostverlorenpolder na pozemku na Kanaalweg 5 v Nieuwe Niedorp. Jeden ze šesti členů posádky havárii přežil a byl zajat Němci. Po ostatních členech nebyla nalezena žádná stopa. S největší pravděpodobností zahynuli v hořícím letounu, který se pádem zavrtal několik metrů do země.

památník/memorial

památník/memorial

Členové posádky:

Vilém BUFKA (přeživší)

Alois “Lojza” ROZUM

Leonard SMRČEK

Vilém KONŠTACKÝ

Jan HEJNA

Karel VALACH

 

S profily jednotlivých členů posádky v anglickém jazyce se můžete seznámit zde (PDF, 568 KB):

Galerie


Nieuwe Niedorp