česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: web
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zvýšená vulkanická aktivita sopky Agung na ostrově Bali

V posledních dnech došlo k opětovnému zvýšení vulkanické aktivity činné sopky Agung v provincii Karangasem na východě ostrova Bali. Dne 22.9. úřady v oblasti Karangasem zvýšily v souvislosti s obnovenou aktivitou sopky bezpečnostní stupeň z úrovně 3 („pohotovost“) na úroveň 4 („ostražitost“).

V perimetru do 12 km kolem kráteru sopky došlo k evakuaci místního obyvatelstva i turistických resortů, včetně resortu Relax na severovýchodním pobřeží ostrova, který je hojně navštěvovaný českými turisty. Ostatní turistické resorty na Bali, včetně resortů v jižní části ostrova kolem hlavního města Denpasaru, jsou prozatím mimo bezprostřední ohrožení. Letecké spojení na Bali není v souvislosti s obnovenou aktivitou sopky aktuálně nijak dotčeno. Nelze však vyloučit, že v případě zhoršení bezpečnostní situace budou přijata další omezení.   

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českými turistům na Bali, aby se vyvarovali vstupu do evakuovaného perimetru kolem kráteru sopky a aby sledovali aktuální vývoj situace prostřednictvím místních médií a informací místních úřadů. V případě nouze se čeští občané mohou telefonicky obrátit na stálou konzulární pohotovost Zastupitelského úřadu v Jakartě (tel: +62 811 1941 251) nebo na Honorární konzulát ČR na Bali (tel: +62 813 3921 0909). Všem českým občanům cestujícím na ostrov Bali doporučujeme se před cestou zaregistrovat do databáze Ministerstva zahraničních věcí DROZD.