česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CRU Tangkahan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Indonésii pomáháme chránit sumaterského slona

Indonésie se chlubí jednou z nejrozmanitějších biodiverzit s vysokým počtem živočišných a rostlinných endemitů na světě. Ač je v rámci agendy zahraniční rozvojové spolupráce České republiky Indonésie dosud neprioritní oblastí, osa spolupráce českého a indonéského rezortu životního prostředí nabývá na významu a rozvojové projekty podporované z různých agenturních zdrojů na počtu. Jako v předešlých letech se tak Zastupitelskému úřadu v Jakartě podařilo kofinancovat další z unikátních projektů ochrany ohrožených druhů, tentokrát se zaměřením na SUMATERSKÉHO SLONA.
 

Indonésie se dlouhodobě potýká s praxí ilegálního obchodu ohrožených živočišných druhů, tyto nedostatečně chrání neúplná legislativa a její praktická nevymahatelnost, stejně jako liknavý přístup strážců zákona. Populace řady endemitů sdružujících se často dominantně právě v Indonésii tak rapidně klesá. Jakkoliv je Indonésie pro ZRS ČR neprioritním regionem, klimatická a zelená agenda vzrůstá na významu, jak na straně indonéské vlády, tak na straně priorit bilaterální relace. Ta je v oblasti životního prostředí definována čilou stykovou agendou, řadou dílčích DEVCO  projektů vycházejících z rezortních a agenturních fondů a prohlubující se smluvní základnou odpovídajících rezortů.

Malý lokální projekt Ochrany sumaterského slona podpořený z fondů rozvojové spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky je dalším dobrým příkladem kontinuálního úsilí české strany o zlepšení stavu soužití často chudobou ohrožených komunit s ohroženým živočišným druhem v Indonésii. Sumaterský slon je od roku 2012 veden na seznamu WWF jako kriticky ohrožený druh, jehož v oblasti ostrovů Riau, v západní Sumatře a v Lampungu nezbývá ani 3000 jednotlivců. Ve spolupráci s indonéskou záchrannou stanicí se specializací na tento ohrožený druh známou jako CRU-Tangkahan a odborníky ze ZOO Liberec vznikl unikátní projekt zaměřený na behaviourální změnu místních komunit ve vztahu k sumaterským slonům. Ti byli doposud předmětem útoků pytláků, či komunitou různými nevhodnými způsoby zneužíváni pro výdělečnou činnost. V rámci projektu se tak obyvatelé okolí Národního parku Leuser naučili využívat sloní trus k výrobě papíru a papírenských náčiní. V kombinaci se sérií přednášek indonéských a českých odborníků na ochranu ohrožených druhů pak získali komplexní představu o následcích úbytku biodiverzity, charakteristikách sloní populace a alternativních zdrojích příjmu z výroby papíru. Nové školící centrum postavené rovněž v rámci projektu bude i do budoucna sloužit jako komunitní středisko. A proces vzdělávání bude pokračovat dál skrze nabídku spolupráce ze strany České zemědělské univerzity v Praze na vzdělávání školitelů, kteří budou moci využít stipendijního programu Education4Conservation, a následně tak zlepšovat povědomí o stavu biodiverzity a moderních přístupech k její ochraně.

Přednáška o ochraně ohrožených druhů v novém školícím centru, přednášející Mgr. Stanislav Lhota, Ph.D.

Přednáška o ochraně ohrožených druhů v novém školícím centru, přednášející Mgr. Stanislav Lhota, Ph.D.

Česká republika v Indonésii aktivně vystupuje směrem k rezortu životního prostředí, je také pravidelně reprezentována v komunitě evropských odborníků na zelenou diplomacii, a usiluje tak o prosazování hodnot souvisejících s dosažením cílů vycházejících z rámcové úmluvy UNFCCC. Projekt je hmatatelnou oporou politických a expertních jednání v dané problematice, a je společně s ostatními DEVCO projekty vnímán indonéskou stranou jako cenná, ne materiální, avšak morální pomoc při naplňování cílů vycházejících z Mezinárodní úmluvy CITES.