Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tanzanie: Doporučení k cestám

 

Z hlediska bezpečnostní situace je problémem rostoucí míra kriminality, často zaměřené proti zahraničním turistům a nezřídka za použití násilí nebo hrozby násilím.

Politická situace je relativně stabilní. Z bezpečnostního hlediska je problémem vysoká míra kriminality, často zaměřené proti zahraničním turistům, nezřídka za použití násilí nebo hrozby násilím. V řadě případů byli turisté přinuceni k vybrání vysokých obnosů hotovosti z bankomatu a jeho odevzdání pachatelům. Jsou zaznamenány i četné případy únosů turistů, kdy únosci požadovali, aby příbuzní či známí obětí platili vysoké částky za jejich propuštění.

Mimořádně vysokou opatrnost doporučujeme při cestách z mezinárodního letiště v Dar Es Salaamu, na němž se pohybují osoby nabízející taxislužbu, kteří pracují pro kriminální skupiny. Za bezpečný transport z letiště lze považovat vozy taxi vybavené systémem GPS, například toho typu, jaké provozuje firma Uber.

Upozorňujeme na nezbytnost při cestách vozidly (též vozidly taxi) zamykat všechny dveře a mít uzavřená okna, dále mít k dispozici platební kartu pojištěnou proti neoprávněnému výběru a s omezeným limitem. Při ubytování v hotelech nižší a střední třídy je vhodné platební kartu pokud možno vůbec nepoužívat. V případě hlášení přepadení na policejní stanici je třeba pečlivě pročíst policejní protokol, zda jsou v něm události popsané tak, jak k nim skutečně došlo.

V řadě případů byli turisté přinuceni k vybrání vysokých obnosů hotovosti z bankomatu a jeho odevzdání pachatelům. Z tohoto důvodu upozorňujeme na nezbytnost při cestách vozidly (též vozidly taxi) zamykat všechny dveře a mít uzavřená okna, dále být vybaven platební kartou pojištěnou proti neoprávněnému výběru a s omezeným limitem. Při ubytování v hotelech nižší a střední třídy je vhodné platební kartu pokud možno vůbec nepoužívat. V případě, že došlo k přepadení, je nutné záležitost nahlásit policejní stanici a pečlivě prostudovat policejní protokol, zda jsou v něm události popsané tak, jak k nim skutečně došlo.

Varujeme před možným výskytem ozbrojených přepadení a únosů automobilů v pohraniční oblasti s Burundi.

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se před cestou do databáze DROZD a dbát během pobytu zvýšené opatrnosti.

.