Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Komory pláž
Komory Komory
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Bezpečnost

Na ostrovech dochází čas od času k politickým demonstracím a občanským nepokojům, které mohou vyústit v násilné střety mezi pořádkovými silami a demonstranty. Proto se doporučuje vyhýbat se jakýmkoli veřejným shromážděním. S ohledem na běžnou kriminalitu je na místě zachovávat základní zásady osobní bezpečnosti, nenosit u sebe nadbytečnou hotovost či cennosti a nepohybovat se osamoceně po setmění na plážích ani ve městech. Nedoporučuje se fotografovat vládní budovy.

Doprava

Hlavní silnice okolo ostrova Grande Comore je přijatelné kvality, to však nelze říci o všech pozemních komunikacích na ostrově. V zemi je možno řídit až 3 měsíce na mezinárodní řidičský průkaz.

Obezřetnost je na místě při cestování mezi jednotlivými ostrovy trajektem. Doporučuje se před cestou zkontrolovat, zda není zjevně přeplněný či v nevyhovujícím technickém stavu a zda je vybaven dostatečným množstvím záchranných prostředků. V minulosti se vyskytly případy ztroskotání přeplněných trajektů.


V celé oblasti severozápadního Indického oceánu existuje zvýšené riziko pirátských útoků. Posádkám lodí se doporučuje sledovat aktuální varování na stránkách Maritime Security Centre, Horn of Africa EU NAVFOR (http://www.mschoa.org/).


Bezpečnostní standardy místních leteckých společností AB Aviation a Int'Air Îles nevyhovují standardům EU, z tohoto důvodu má zakázány lety v rámci EU. Společnosti AB Aviation byla v březnu 2022 revokována licence na provoz všech svých linek.


Obecné informace

Komory jsou islámskou zemí, což předurčuje místní tradice a normy chování. Jedná se o konzervativní stát, je očekáváno vhodné oblečení zakrývající kolena a ramena. Homosexualita je zakázána a může být trestána  až pětiletým vězením nebo pokutou 2 300 USD. Držení omamných látek je vážným trestným činem a může být trestáno dlouholetým vězením.

Národní měnou je komorský frank. Platební karty nejsou téměř nikde přijímány. Je tedy nutné počítat s platbami v hotovosti, přičemž nejlepší je s sebou mít eura nebo americké dolary. Na ostrovech jsou tři banky, kde se dají směnit peníze.

Voda z vodovodního řadu není vhodná k přímé konzumaci. Doporučuje se pít vodu balenou a vyvarovat se konzumace ledu v nápojích. Telekomunikační spojení je nespolehlivé, výpadky vody a elektřiny jsou poměrně časté. Internetové připojení je velmi pomalé.

 

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.