Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Tchaj-wan hora
Tchaj-wan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Tchaj-wan je mimořádně bezpečný z hlediska kriminality – ke krádežím či násilné trestné činnosti prakticky nedochází. Zvýšené riziko představují častá zemětřesení, nicméně Tchaj-wan je na ně svým záchranným systémem, konstrukcí budov a vysokou úrovní prevence velmi dobře připraven. V letním období se mohou vyskytnout tajfuny, ovšem jsou vždy pečlivě monitorované a avízované s několikadenním předstihem.

Tchajwanci jsou přátelští, ochotní a pohostinní lidé. Nejsou přehnaně formální a nevyžadují zachovávání žádných specifických pravidel chování. Jsou dobře obeznámení se způsoby euroamerické kultury a jsou na ně zvyklí.

Turistická infrastruktura je kvalitní, platí to i o veřejné dopravě, taxislužba je spolehlivá (nelze vyloučit jazykové problémy, ne každý ovládá angličtinu).
Zahraniční měny nejsou obvykle přijímány přímo, měnit hotovost a uplatnit cestovní šeky lze v bankách a větších hotelích, známé kreditní karty jsou akceptovány téměř všude (vyjma drobných provozoven a venkovských míst).
Banky jsou otevřeny Po-Pá 9.00-15.30; většina obchodů Po-Ne 11.00-22.00; vládní úřady Po-Pá 8.30-12.30 a 13.30-17.30; polední přestávka se dodržuje a respektuje.

Turistům se doporučuje alespoň základní znalost angličtiny. Na Tchaj-wanu je zhruba srovnatelná cenová hladina jako v ČR.

Za rizikovější oblast návštěvy Tchaj-wanu lze považovat silniční dopravu. Místní řidiči jezdí nestandardně, jízdní pruhy nemají žádný praktický význam, všudypřítomné mopedy se nepodrobují žádným pravidlům. Všeobecně je pohyb vozidel nepředvídatelný. Vzhledem k uvedenému se doporučuje všem účastníkům silničního provozu nejvyšší opatrnost!

Další cenné informace o cestování a situaci na Tchaj-wanu naleznete na stránkách zastupitelského úřadu v Tchaj-peji.

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.