Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Chile sochy Moai
Chile Chile
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Vízum k turistickým cestám do Chile není zapotřebí, a to na základě česko-chilské bezvízové dohody z r. 1996 a dohod o společné vízové politice zemí schengenské oblasti. Občané ČR mohou za účelem turistiky pobývat bez víza na chilském území po dobu maximálně 90 dnů.
Při pobytu delším než 90 dnů je držitel cestovního pasu ČR povinen obstarat si vízum ještě před příjezdem do Chile. Chilské velvyslanectví v Praze sídlí na adrese U Vorlíků 4/623, 160 00 Praha 6 - Bubeneč, tel. 224 315 064, 224 313 176, fax 224 316 069, e-mail: echilecz@mbox.vol.cz, web: http://chileabroad.gov.cl/republica-checa/ .

Pokud se změní účel Vašeho pobytu v Chile, jste povinni si zajistit příslušné vízum. Informace lze získat na cizineckém odboru Ministerstva vnitra a veřejné bezpečnosti; adresa: Ministerio del Interior y Seguridad Pública, Departamento de Extranjería y Migración, San Antonio 580, Santiago, http://www.extranjeria.gob.cl . V hlavních městech chilských regionů existují krajské pobočky cizineckého odboru.

Velvyslanectví ČR v Santiagu nepodává informace o podmínkách získání chilských pracovních povolení nebo víz. Doporučujeme obrátit se s případnými dotazy na chilské velvyslanectví v Praze.

Velvyslanectví upozorňuje na přihlašovací povinnost, která se dle chilského cizineckého zákona (Reglamento de Extranjería) týká „všech cizinců starších 18 let, s výjimkou turistů a cizinců pobývajících v Chile z oficiálních důvodů“. Cizinci jsou povinni nechat se zapsat do speciálního policejního registru, který vede Policía de Investigaciones de Chile, do 30 dní od data překročení chilské hranice. Nesplnění této povinnosti má vážné následky: cizincům není povolen odjezd ze země, jsou jim zabaveny pasy a poté jsou vystaveni několik dní trvající úřední proceduře, v jejímž závěru je jim vyměřena pokuta (v přepočtu řádově stovky až tisíce korun).

Podrobné informace pro turisty a návštěvníky Chile obsahuje stránka
http://chileabroad.gov.cl/en/sobre-chile/informacion-turistica/condiciones-de-seguridad/ (v angličtině).


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.