Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Zaorálek projev v OSN
Foto: OSN
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek v OSN: důstojnost a prosperita jsou klíčem k míru ve světě

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vystoupil 27. září 2014 s národním projevem České republiky na 69. zasedání Valného shromáždění OSN, ve kterém zdůraznil nutnost rozvoje lidské důstojnosti a prosperity ve světě jako základ pro dosažení míru ve světě.

„Letos si připomínáme 100 let od začátku první světové války. Přesto je svět daleko od dosažení globálního míru, který zůstává hlavním cílem pro mezinárodní komunitu. Nikoli však jediným. Abychom dosáhli globálního míru, musíme se vyrovnat se dvěma podobně důležitými výzvami: udržet a globálně rozvíjet lidskou důstojnost a prosperitu,“ řekl na úvod ministr zahraničí České republiky.

Ve svém projevu se šéf české diplomacie věnoval globální bezpečnosti, lidské důstojnosti, globální prosperitě a udržitelnému rozvoji. „Toto jsou obrovské výzvy. OSN udělalo mnoho úžasné práce v podpoře míru, lidské důstojnosti a udržitelného rozvoje. Jsem si jist, že sedmdesáté výročí Charty OSN příští rok bude příležitostí nejen k reflexi, co můžeme dělat lépe, ale i k ocenění pokroku, kterého jsme společně dosáhli,“ řekl ministr.

Globální bezpečnost

Ministr Zaorálek ve svém projevu k situaci na Ukrajině uvedl, že i přes (nyní) panující příměří musí mezinárodní společenství nadále hledat cestu ke zmírnění konfliktu, ve kterém již ztratilo životy mnoho ukrajinských i dalších obětí, jako tomu bylo v případě sestřelení dopravního letadla MH17.

„Moje země letos slaví 25 let od návratu ke svobodě a demokracii v roce 1989. A i dnes je část Evropy ve válce. Teritoriální integrita Ukrajiny garantovaná Chartou OSN a Budapešťským memorandem z roku 1994 byla narušena ruskou anexí Krymu a Ruskem podporovanou aktivitou paramilitárních separatistů na východě Ukrajiny,“ řekl ministr.  

Ministr dále vyjádřil své znepokojení nad pokračujícím zhoršováním bezpečnostní situace v severním Iráku. Odsoudil akty násilí páchané tzv. islámským státem (Daiš) na místních etnických a náboženských menšinách, stejně jako vraždy dvou novinářů a pracovníka humanitární organizace. Takové akty jsou válečnými zločiny a zločiny proti lidskosti. „Terorismus nabyl nových rozměrů a je třeba mu čelit s nejvyšším odhodláním,“ zdůraznil ministr Zaorálek. V této souvislosti podpořil strategii prezidenta Obamy a další mezinárodní aktivity včetně Summitu Rady bezpečnosti k problematice zahraničních bojovníků.

Ve vztahu k Sýrii ministr uvedl, že jedinou cestou k dosažení trvalého míru je politická dohoda mezi syrskou vládou a demokratickou opozicí. Česká republika proto vyzývá všechny strany konfliktu k ukončení násilí a spolupráci se Zvláštním vyslancem OSN.

V souvislosti s izraelsko-palestinským konfliktem ministr vyjádřil své znepokojení nad důsledky konfliktu v pásmu Gazy, který postihl civilní obyvatelstvo. V tomto ohledu zmínil humanitární pomoc, kterou Česká republika nabídla. Ministr zdůraznil, že palestinští a izraelští představitelé musí za pomoci mezinárodního společenství usilovat o pokračování jednání, která jediná mohou do regionu přinést mír, bezpečí, a prosperitu.

Lidská důstojnost

V souvislosti s násilím se podle ministra musíme zamyslet nad tím, jaké jsou jeho kořeny. “Často vidíme, že jde o důsledek zoufalství a nenaplnění základních potřeb zajišťujících lidskou důstojnost, jako je dostupnost spravedlnosti, politické zastoupení a základní svobody, ale také jídlo, voda, lékařská péče, vzdělání, snesitelné pracovní podmínky a ochrana před diskriminací. Je zodpovědností mezinárodního společenství zajistit, že lidská důstojnost nezůstane jen na papíře a půjde o celosvětovou praxi,“ řekl ministr a dodal: „Jsem pyšný na to, že moje země může k tomuto úsilí přispět stavíc na dědictví humanismu prvního československého prezidenta Masaryka a prvního prezidenta České republiky Havla.“  

Podle ministra jsou to národní státy a mezinárodní společenství, které sdílí zodpovědnost za ochranu jedinců před bezprávím. Pokud tuto roli neplní, je nutno vytvořit mechanismus, který bude postihovat vážná porušení mezinárodního (humanitárního) práva a lidských práv. Česká republika nadále plnou měrou podporuje mezinárodní trestní justiční systém a Mezinárodní trestní soud.

Ministr poukázal na to, že "v příliš mnoha částech světa jsou ženy mezi nejvíce ohroženými skupinami". Vyzval proto všechny státy, aby se snažily předcházet případům takovéhoto druhu násilí, které v důsledku postihuje nejen rozvoj daných zemí, ale i jejich stabilitu.

Globální prosperita

Ministr poukázal na to, že česká společnost se vyznačuje značnou sociální soudržností a proto v ní neexistují vážná napětí vedoucí k násilným konfliktům. „Tuto zkušenost bychom chtěli sdílet s mezinárodním společenstvím a napomoci tak budovat spravedlivější a prosperující společnost na celém světě,“ prohlásil ministr.

Udržitelný rozvoj

Klíčem k udržení spravedlivé společnosti je udržitelný rozvoj, uvedl dále ministr Zaorálek. Zapojujeme se proto do přípravy Rozvojové agendy po roce 2015, jejímž pilířem budou nově schválené Cíle udržitelného rozvoje, které budou v mnohém navazovat na končící Rozvojové cíle tisíciletí, které v letech 2000-2015 usilovaly o odstranění nejpalčivějších problémů světa spojených s chudobou a hladem. Podpora dobrého vládnutí, vlády práva, lidských práv a přiznání více práv ženám přitom musí zůstat zachovány mezi nejdůležitějšími prioritami.

ČR má zájem přispět k vytváření sociálně, environmentálně a ekonomicky udržitelé budoucnosti prostřednictvím Ekonomické a sociální rady OSN, kde usilujeme o členství počínaje rokem 2016. Jsme též aktivně zapojeni do Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu a jsme připraveni podpořit návrhy a řešení směřující k nové dohodě, jež by měla být uzavřena v Paříži v r. 2015.

přílohy

Projev ministra Zaorálka na VS OSN 80 kB pdf (Acrobat dokument) 28.9.2014

.