Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Jednání náměstka Martina Tlapy s náměstkem ministra průmyslu, hornictví a obchodu a generálním ředitelem IMIDRO Mehdi Karbasianem
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Spolupráce s Íránem přináší první kontrakty

 

Náměstek ministra zahraničí ČR Martin Tlapa je ve dnech 15. - 19. dubna 2016 v doprovodu podnikatelské mise organizované HK ČR a CDT na pracovní návštěvě Íránské islámské republiky.

Dvacet sedm podnikatelů z oblasti důlní a dobývací techniky a návazné energetiky jednají se svými partnery o možnostech zapojení do modernizace ekonomiky a ekonomické spolupráci. Hlavním tématem jednání náměstka MZV je aktuální politická situace v blízkovýchodním regionu, společný boj proti terorismu a perspektiva rozvoje bilaterálních vztahů. Partnery schůzek jsou náměstci ministerstev průmyslu, obchodu a těžby a zástupce generálního tajemníka Nejvyšší národní bezpečnostní rady.  Součástí cesty je i přednáška na ekonomické fakultě Teheránské univerzity a dvě podnikatelská setkání v Teheránu a Birdžandu.

Slibný a hladový íránský trh reflektuje české kompetence

„Jsem v Íránu s početnou podnikatelskou delegací a mým cílem je využít silného momentu v česko-íránských vztazích a potenciálu zdejšího trhu v kontextu postupného uvolňování sankcí. Je třeba si uvědomit, že se právě otevírá nová kapitola vzájemných vztahů Íránu s ČR a EU z politického i z ekonomického hlediska, uvádí náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa. „Je zřejmé, že nenasycený íránský trh se 78 miliony spotřebiteli velmi dobře reflektuje české kompetence, mj. v energetickém, petrochemickém a chemickém průmyslu, civilním letectví, agro-potravinářském sektoru, dopravním strojírenství a dodávkách kolejových vozidel včetně výstavby infrastrukturálních projektů, jakož i oblasti automobilového průmyslu. Rovněž ambice českých exportérů v oblasti důlní a dobývací techniky nemohou zůstat stranou našeho zájmu,“  dodal náměstek ministra Martin Tlapa.

Brána do Persie již otevřena

Na pracovní cestě v Íránské islámské republice, konkrétně pak v Teheránu a provincii Jižní Chorásán, doprovází náměstka Martina Tlapu více než 25 podnikatelských subjektů z oblasti důlní a dobývací techniky a návazné energetiky nesoucí sofistikovaná řešení a slibné pro-exportní i investiční příležitosti.

Konkrétní exportní příležitost v již v uzavřený kontrakt „přetavila“ skupina ENERGO-PRO. Je jím projekt nové íránské vodní elektrárny Khoda Afarin, který otevře bránu do Persie průmyslovému pilíři této skupiny - společnostem Litostroj a ČKD Blansko Engineering. Předmětem zakázky je dodávka dvou Kaplanových turbín o instalovaném výkonu 2 x 51 MW za více než 400 mil. Kč a celkový hydraulický návrh a modelové zkoušky. Jedná se o největší kontrakt uzavřený českou společností od roku 2011.

Skupina ENERGO-PRO tak úspěšně navazuje na historickou stopu české průmyslové výroby, která se v Íránu podílela na budování celé řady infrastrukturálních staveb, v to počítaje mosty, silnice a železnice, i investičních celků jako byly cukrovary, továrny na výrobu tabáku a hliníku. „Jsem rád, že tato historická stopa nezůstává zapomenuta. Věřím, že slibně se rodící před-kontraktační jednání českých subjektů směřují k faktickým a úspěšným kontraktům. Koneckonců i skupina ENERGO-PRO již jedná o další zakázce na výrobu dvou klapkových uzávěrů pro íránského zákazníka,“ shrnuje dosavadní průběh cesty náměstek Martin Tlapa.

Spolupráce s HK ČR

Hospodářská komora ČR při realizaci proexportních aktivit velmi úzce spolupracuje s vládními institucemi, zejména MZV a MPO. Pokud jde o teritorium Íránu, HK ČR během posledních dvou let uskutečnila řadu úspěšných doprovodných podnikatelských misí ve spolupráci s MZV, v průběhu kterých české podniky uzavřely kontrakty v rozsahu několika stovek mil. EUR. Šlo především o projekty v oblasti dopravy, strojírenství či důlního průmyslu.

galerie

Náměstek Martin Tlapa na návštěvě v Íránu

.