Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác na podzim
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vyhodnocení pilotního projektu víz pro vysoce kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny

 

Vláda ČR se seznámila s vyhodnocením pilotního projektu Zvláštní postupy pro vysoce kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny, jehož cílem je maximálně zjednodušit zpracování žádostí o zaměstnaneckou nebo modrou kartu ukrajinských pracovníků. Hodnocení se týká šesti měsíců, které od schválení projektu v listopadu 2015 uplynuly.

Po půlročním fungování byla stanovená roční kvóta 500 žadatelů o zaměstnaneckou kartu vyčerpána jen z 13,8 procent. Koordinační orgán pro řízení ochrany státních hranic a migraci proto 10. května 2016 na základě průběžného vyhodnocování schválil úpravu příliš restriktivních podmínek pro zařazení zaměstnavatele i vysoce kvalifikovaného zaměstnance z Ukrajiny do projektu. Upravená kritéria nyní lépe odpovídají aktuálnímu stavu trhu práce v České republice a současně by měly napomoci rovnoměrnějšímu naplňování roční kvóty.

Změny se dotknou požadované minimální mzdy, kterou musel zaměstnavatel zaručit. Namísto původně stanovené minimální mzdy pro modré karty bude nyní nutné doložit, že zaměstnanec dostane průměrnou oborovou mzdu v kraji, v němž bude vykonávat práci. Zaměstnavatel bude mít také povinnost zajistit zaměstnanci požadovanou výši mzdy po celou dobu trvání pracovního poměru.

Uvolněna bude také povinnost zaměstnavatele zaměstnávat v období 2 let před zařazením do projektu 5 osob. Nově bude nutné v daném období zaměstnávat pouze 3 osoby. Tato podmínka se snižuje zejména s ohledem na lékařské praxe a malé firmy, které mají málo zaměstnanců, a přestože splňují ostatní podmínky, nemohly být do projektu zařazeny.

Zaměstnavatelé se také do projektu budou moci hlásit pouze s konkrétním uchazečem. Nejpodstatnější změnou na straně žadatelů o zaměstnaneckou kartu je výslovné stanovení požadavku, aby měli ukrajinskou státní příslušnost.

Ve snaze vyjít vstříc požadavkům Ministerstva zdravotnictví ČR a zdravotnických zařízení ohledně nedostatku lékařů a zdravotních sester bude projekt rozšířen o zdravotnické profese. Zpracování žádostí v rámci zdravotnických profesí bude probíhat na Ministerstvu zdravotnictví ČR, které se zároveň stane spolugestorem pilotního projektu. U zdravotnických profesí bude třeba doložit nostrifikaci a povolení ministerstva zdravotnictví.

.