Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Konference „sPOLeCZně: Poláci a Češi v Evropě 1918-2018“
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konference „sPOLeCZně: Poláci a Češi v Evropě 1918-2018“

 

Dne 14. září 2018 se ve Velkém sále Černínského paláce konala konference „sPOLeCZně: Poláci a Češi v Evropě 1918-2018“, kterou vyvrcholil týden česko-polských akcí „sPOLeCZně“. Na konferenci přednesli projevy náměstek ministra zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček a náměstek ministra zahraničních věcí Polské republiky prof. Piotr Wawrzyk.

Dne 15. září 1918 vystoupili Tomáš Garrigue Masaryk a Ignacy Jan Paderewski společně před shromážděním v Carnegie Hall v New Yorku. Poslouchalo je na 4 000 posluchačů, včetně předních osobností americké politiky. Své projevy přednesli jménem „všech utiskovaných národů střední Evropy“.

Dne 14. září 2018, v předvečer stého výročí tohoto společného česko-polského vystoupení, které se stalo jedním z mezníků na cestě našich států k samostatnosti, se na MZV ČR sešli polští a čeští politici, diplomaté, politologové a historici k debatě o minulosti, současnosti a budoucnosti česko-polských vztahů.

Jednotlivých panelů se zúčastnili mj. místopředseda Evropského parlamentu Zdzisław Krasnodębski či bývalí ministři Alexandr Vondra a Lubomír Zaorálek. Tématy konference se staly především využité a nevyužité momenty česko-polské spolupráce, od projektu Masarykovy Středoevropské unie až po spolupráci disentu v osmdesátých letech a Visegrádskou skupinu a její současný význam a potenciál.

Týden „sPOLeCZně“, se konal za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR z programu Česko-polské fórum a jeho iniciátorem byl Polský institut v Praze spolu s Českými centry.

galerie

Konference „sPOLeCZně: Poláci a Češi v Evropě 1918-2018“

.