Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Euros
Foto: -
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Do pozice viceguvernéra Rozvojové banky Rady Evropy byl jmenován český diplomat Tomáš Boček

 

Řídící rada Rozvojové banky Rady Evropy jmenovala 29. března 2019 Tomáše Bočka do funkce viceguvernéra banky. V této funkci bude mít na starosti aktivity v členských státech, do kterých směřuje většina úvěrů poskytovaných bankou. Mezi 22 cílových zemí patří i Česká republika. Tomáš Boček se funkce viceguvernéra Rozvojové banky Rady Evropy ujme 1. května 2019.

„Jmenování Tomáše Bočka je úspěchem České republiky. Jedná se o jednu z nejvyšších funkcí, které čeští občané v mezinárodních finančních institucích v současné době zastávají. Tomáš Boček zvítězil nad třemi dalšími kandidáty. Jeho jednomyslné jmenování Řídící radou tak završilo několikaměsíční úsilí české diplomacie k podpoře jeho zvolení,“ uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Tomáš Boček je v současné době zvláštním zmocněncem generálního tajemníka Rady Evropy pro otázky migrace a uprchlíků. Před nástupem do této funkce dlouhodobě působil ve službách české diplomacie. V letech 2010 až 2016 byl Tomáš Boček velvyslancem České republiky při Radě Evropy.  Před tím působil jako vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Evropským soudním dvorem v Lucemburku a ředitel Odboru komunitárního práva. V letech 2008 až 2009 zastával funkci náměstka ministra spravedlnosti pro mezinárodní vztahy.

Rozvojová banka Rady Evropy je nejstarší mezinárodní rozvojovou bankou v Evropě. Jejím posláním je přispívat k sociálnímu rozvoji a soudržnosti Evropy. V ČR poskytuje úvěry zaměřené například na podporu malých a středních podniků, financování projektů obcí v oblasti rozvoje měst a venkova a na projekty v oblasti životního prostředí. Banka byla založena v roce 1956 členskými zeměmi Rady Evropy. V současné době má 41 členů. Česká republika je členem od roku 1999.

.