Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k ukončení tzv. melkského procesu včetně závěrečného dokumentu (incl. Conclusions of the Melk Process in English)

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR oceňuje, že celodenní jednání 29.11.2001 v Bruselu pod záštitou člena Evropské komise G. Verheugena mezi delegacemi vedenými spolkovým kancléřem Rakouska G. Schüsselem a předsedou vlády ČR M. Zemanem o uzavření procesu z Melku a následných krocích vyústila ve společné závěry. Česká diplomacie vítá uzavření tzv. melkského procesu jako krok, který zásadním způsobem přispěje ke zlepšení atmosféry česko-rakouských vztahů. (4.12.2001)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR oceňuje, že celodenní jednání 29.11.2001 v Bruselu pod záštitou člena Evropské komise G. Verheugena mezi delegacemi vedenými spolkovým kancléřem Rakouska G. Schüsselem a předsedou vlády ČR M. Zemanem o uzavření procesu z Melku a následných krocích vyústila ve společné závěry. Česká diplomacie vítá uzavření tzv. melkského procesu jako krok, který zásadním způsobem přispěje ke zlepšení atmosféry česko-rakouských vztahů. Opatření, ke kterým se ČR zavázala, jsou zcela v souladu s prioritami, které si česká vláda stanovila pro JE Temelín především ve vztahu k vlastním občanům: maximální bezpečnost. Navíc, žádné z těchto opatření nejde nad rámec vymezený českou legislativou a navrhované kroky v zásadě odpovídají bezpečnostním standardům běžným u většiny jaderných elektráren v členských státech EU.

Znamená to, že jaderná elektrárna Temelín nebude chápána ani rakouskou stranou jako potenciálně problematická z hlediska jaderné bezpečnosti.Tento posun bude zároveň reflektován i v jednáních ČR o přistoupení k Evropské unii - rakouská strana nebude blokovat předběžné uzavření kapitoly Energetika. Závěry přijaté včera v Bruselu k otázkám jaderné bezpečnosti, dopadů na životní prostředí a způsobu výměny informací s rakouskou stranou, jsou výsledkem mnohaměsíčních velice složitých jednání české diplomacie. Za přispění Evropské komise obě strany prokázaly, že jedinou cestou k vyřešení otevřených otázek, jakkoli mohou být vysoce citlivé, je trpělivé jednání. I když česko-rakouské vztahy nikdy nebyly tak špatné, jako jejich mediální obraz, MZV ČR je přesvědčeno, že uzavření melkského procesu je posunulo do nové fáze: do fáze dobrých sousedských vztahů a intenzivní spolupráce, ať už jako sousedů nebo budoucích partnerů v Evropské unii.

Závěrečný dokument z jednání z Bruselu naleznete kliknutím na tento řádek.
(v angličtině, ve formátu Word 2000)

přílohy

Conclusion - Melk 57 kB doc (Word dokument) 26.8.2008

.