Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k jednáním o sjednocení Kypru

 

Věříme, že občané Kypru v obou referendech 24. dubna projeví odvahu překonat resentimenty dávné i nedávné minulosti a vysloví se ve prospěch navrhovaného řešení. Dosud nikdy za posledních třicet let nebyl Kypr sjednocení tak blízko. Je to šance, která by neměla být promarněna. (17:21, 7.4.2004)

Ministerstvo zahraničí České republiky pozorně sledovalo jednání o sjednocení ostrova probíhající od 19. února 2004 mezi oběma komunitami na Kypru. Přivítalo dohodu mezi oběma stranami vést jednání na základě plánu generálního tajemníka OSN Kofiho Annana jako jediného existujícího smysluplného návrhu státoprávního uspořádání sjednoceného ostrova. Ocenilo projev dobré vůle obou stran přistoupit rovněž na schéma jednání navržené generálním tajemníkem. Zejména vítá pozitivní změnu v postoji vedení turecko-kyperské komunity a konstruktivní přístup Turecka. Obojí tuto dohodu usnadnilo.

Přestože jednání zástupců obou komunit za účasti předsedů vlád Řecka a Turecka a Kofiho Annana v Bürgenstocku ve Švýcarsku neskončila 31. března jednoznačným přijetím poslední verze plánu generálního tajemníka OSN, Ministerstvo zahraničí ČR se domnívá, že tento plán je spravedlivým a vyváženým kompromisem, který může všem zúčastněným stranám a zejména kyperským občanům přinést prosperitu a politickou stabilitu země v Evropské unii. Věříme, že občané Kypru v obou referendech 24. dubna projeví odvahu překonat resentimenty dávné i nedávné minulosti a vysloví se ve prospěch navrhovaného řešení. Dosud nikdy za posledních třicet let nebyl Kypr sjednocení tak blízko. Je to šance, která by neměla být promarněna.


  • Kypr

    na stránkách MZV

.