Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cesta premiéra Fialy do subsaharské Afriky

 

Ministerstvo zahraničních věcí považuje za nutné se vyjádřit k tomu, že se v posledních dnech objevují v tisku informace, které staví do negativního světla politiku České republiky vůči Africe. Odrazovým můstkem k tomu je, že nebyla realizována cesta pana premiéra Petra Fialy do Nigérie. Ničím nepodložené spekulace o důvodech zrušení jedné z etap týdenní oficiální cesty po několika afrických zemích jednak zcela neoprávněně snižují význam právě završeného premiérského turné po subsaharské Africe, jednak znevažují dlouhodobé pracovní úsilí velkého množství českých diplomatů, kteří se snaží budovat relaci mezi naší zemí a africkým kontinentem. Proti tomu se musí ministerstvo rezolutně ohradit.

Jakkoliv je škoda, že se návštěva Nigérie neuskutečnila, nic to nemění na tom, že cesta pana premiéra, která končí dnešní návštěvou Pobřeží slonoviny, je z pohledu naší diplomacie úspěšná. Nikdy v dějinách samostatné České republiky premiér neabsolvoval takto dlouhé turné po subsaharské Africe. V Etiopii byl pan premiér přijat předsedou vlády, v Keni prezidentem a v Ghaně viceprezidentem a návštěvě pana premiéra se dostalo náležité pozornosti rovněž v místních médiích. Všechny navštívené africké země, které patří mezi politické a ekonomické lídry svých regionů, mají zájem rozvíjet s Českou republikou vazby v obchodu, bezpečnosti, vědě či vzdělávání. Na završená jednání naváží další bilaterální aktivity, které se již nyní začínají připravovat. Bez nynější návštěvy pana premiéra by k tomu nemohlo dojít.

Cesta zapadá do celkového trendu nebývalé dynamizace vztahů České republiky se subsaharskou Afrikou v posledních letech. Jen v letošním roce proběhla řada bilaterálních výměn v obou směrech. Letos v létě do Česka téměř po čtvrtstoletí poprvé zavítala hlava státu z daného regionu, prezident Mosambiku Filipe Nyusi. Krátce před tím do Angoly a Zambie zavítal ministr Jan Lipavský. Tomu předcházela cesta prvního místopředsedy vlády a ministra vnitra Víta Rakušana do Senegalu, Ghany a Rwandy. Mnohé další je v přípravě. Tyto cesty jsou spojeny s celou řadou konkrétních benefitů, ať již se jedná o zakázky a investiční příležitosti pro naše firmy, posilování image naší země či jednoduše prosazování našich širších politických cílů. Jak známo, Afrika má se svými 54 hlasy v OSN silnou pozici v multilaterální agendě a je mimořádně důležité s tamními vládami udržovat intenzívní dialog. V Africe slaví úspěchy řada českých firem, náš export na tento kontinent se za posledních 10 let zdvojnásobil. Zdrojem naší hrdosti jsou aktivity českých humanitárních, rozvojových a lidskoprávních organizací. Česká vlajka a logo České rozvojové agentury září na mnoha skvělých stavbách a projektech, které pomáhají měnit životy obyvatel afrických zemí k lepšímu. Za bezprecedentní lze označit zapojení Česka do posilování bezpečnosti kontinentu – z mnohých aktivit stačí jmenovat nedávnou účast Armády České republiky, a dokonce i velení, ve výcvikové misi EUTM v Mali. Síť českých zastupitelských úřadů v Africe možná není stejně hustá jako v jiných částech světa, přesto se můžeme na středoevropské poměry pochlubit robustním zázemím. To vše zastřešuje historicky rovněž první Strategie pro působení České republiky v Africe: https://www.mzv.cz/file/4774516/Strategie_pro_pusobeni_CR_v_Africe.pdf.

Na tom všem se zásadní měrou podílely generace těch, kdo sloužili na našich zastupitelských úřadech v Africe i v kancelářích Černínského paláce. Jednou z nich je i paní velvyslankyně Nicol Adamcová, která před svým odjezdem do Nairobi až do letošního léta vedla Odbor států subsaharské Afriky. Bez její práce by předchozí odstavce byly nutně mnohem kratší.

přílohy

Strategie pro působení ČR v Africe 469 kB pdf (Acrobat dokument) 27.9.2022

.