english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České školy ve Spojeném království

Ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska působí aktuálně 11 českých škol či krajanských sdružení, které se s velkým nasazením a nezměrným úsilím starají o děti českého původu, vyučují je český jazyk, naši historii, geografii, apod. a předávají jim české kulturní tradice. V roce 2017 tyto školy dohromady navštěvuje přibližně 740 dětí.

V tomto článku naleznete přehled českých škol v UK s bližšími informacemi o jejich činnosti.

Česká škola bez hranic Londýn 

Charitativní organizace, která poskytuje výuku českého jazyka a českých reálií pro děti žijící za hranicemi České republiky jako doplnění základní školní docházky, kterou děti českého původu absolvují v britských školách. Vyučuje děti už od dvou let, ve dvou předškolních skupinách. Školní sekce začíná nultým ročníkem pro děti od pěti let a pokračuje až do osmé třídy. Výuka probíhá podle Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR pro obory Český jazyk a literatura a Člověk a jeho svět. Po každém pololetí žáci obdrží osvědčení, které je ekvivalentem českého vysvědčení.

Činnost školy je koordinována spolkem Česká škola bez hranic, jehož hlavním cílem je výchova česky mluvící mladé generace vyrůstající v zahraničí, která bude v dospělosti schopna nejen česky číst a psát, ale také si zachová povědomí o svých kořenech a pocit sounáležitosti s českým národem a Českou republikou.

V současné chvíli do školy dochází 190 dětí – do sobotní školy v St. Mary Magdalene Academy, do nedělního vyučování s názvem Kroky k češtině v Českém centru Londýn a do středeční odpolední družiny Čeština hrou v Harpendenu. Nejmladším dětem jsou 2 roky, nejstarším 16 let.

Okénko

Nezisková dobrovolnická československá organizace Okénko propaguje české a slovenské tradice, kulturu a vzdělání v Londýně. Nabízí: pravidelnou sobotní školu a vyučování předškolních skupinek (pro české a slovenské děti od narození po 14 let), setkání a aktivity pro rodiče (ples, knižní klub, divadelní spolek, fitness lekce, lekce češtiny pro dospělé) a akce pro celou českou a slovenskou komunitu (Vánoční besídka, Velikonoční oslavy, Dětský den, výlety do muzeí, k moři, Šlapáček, atd.)

Do Okénka v současné době dochází 125 dětí, od narození do 14 let - z toho 102 do české sekce a 19 do slovenské sekce. Má rovněž kurzy češtiny pro dospělé, kde je momentálně 7 studentů.

Czech Language Club

Czech Language Club Ltd. je škola v Londýně věnující se výuce českého jazyka dětí ze smíšených rodin a dospělých studentů, kteří jsou často partnery Čechů žijících v UK, mají zájem o Českou republiku nebo mají přímo české kořeny. Klub se v současné době věnuje 80 studentům, z toho 30 je dětí. Klub organizuje pravidelné nedělní kroužky, které se zaměřují na výtvarné, hudební a sportovní aktivity.

Czech School Manchester

Česká škola Manchester nabízí sobotní výuku českého jazyka pro předškolní a školní děti a dospělé pod vedením zkušených a kvalifikovaných pedagogů. Byla založena rodiči českých a česko-anglických bilingvních dětí žijících v Manchesteru a širokém okolí, kteří se rozhodli vybudovat pro své děti školu, kde by se mohly učit český jazyk, tradice a kulturu. 

Škola funguje jako charita a nyní se stará o 55 žáků. Třída pro děti, které mají češtinu jako cizí jazyk vyučuje 4 děti, dvěma dětem ve věku 13 a 15 let škola poskytuje individuální výuku.

Czech School Berkshire

Škola nabízí vyučování českého jazyka a českých reálií pro děti od 4 do 15 let, česko-slovenský předškolní kroužek pro rodiče s dětmi ve věku 0-4 let a také kurz české konverzace pro dospělé/cizince.  Prostřednictvím doplňkových kulturních akcí pro rodiny škola usiluje o předání národních tradic a kulturního dědictví mladší generaci vyrůstající mimo území České Republiky. 

Ve škole je v současné době přihlášeno celkem 70 dětí v různých věkových kategoriích.

Další aktivitou je česko-slovenský předškolní kroužek, který v průměru navštěvuje cca 30 rodin. Tato skupina je určena pro rodiče s dětmi od 0-4 let. Hlavním cílem je komunikace v češtině a slovenštině, zpívání českých a slovenských písniček, zábavné tvoření, hry, tancování a v neposlední řadě hraní. Tato skupina má za cíl nejen předávat mateřský jazyk dětem už od narození, ale také poskytnout rodičům a jejich dětem možnost začlenění se do česko-slovenské komunity v Berkshire a navázání nových přátelských vztahů.

V kurzu české konverzace pro dospělé je momentálně přihlášeno 32 dospělých. Jedná se převážně o partnery/manžele/manželky českých rodičů z dané komunity, jejichž děti navštěvují školu.

Comenius School in the United Kingdom

Tato škola provozuje vyučování tří českých škol, obsahem výuky je Český Jazyk, Historie a Geografie. Momentálně se jedná o Hovingham Primary School in Leeds, Sobotní Českou školu v Lincoln Green CC a Pondělní Českou školu v Lincoln Green CC. V průběhu následujícího školního roku škola plánuje otevřít výuku v dalších dvou základních školách.

Vyučování je zajišťováno absolventy a posluchači PF Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Comenius School také organizuje praktické stáže pro studenty této Univerzity v rámci Spojeného království.

Comenius School provozuje Československé centrum v Leeds, v rámci kterého zastupuje zájmy českých a slovenských krajanů, pořádá kulturní akce a pravidelné setkávaní krajanů za účelem podpory zaměstnávaní.

V současnosti tento projekt českých škol navštěvuje celkem 146 dětí, ve věku 4,5 až 16 let. 

Vedoucí školy plánuje spustit projekt GCSE exams z českého jazyka v rámci sekundárního školství v UK, který by umožnil českým dětem a mládeži získat GCSE v rodném jazyce, čímž by zvýšily svou možnost uplatnění ve vzdělávacím systému UK.

Czech & Slovak School Bristol (Stonožka)

Cílem školy je uchovávat a rozšiřovat znalost českého jazyka u dětí tak, aby byly schopny v něm nejen aktivně komunikovat, ale také číst a psát. Zároveň jsou seznamovány s českými tradicemi a zvyky tak, aby rozuměly české kultuře a měly povědomí o kořenech svých či svých předků. Škola je zřizována jako služba neziskové organizace Stonožka. Výuka je poskytována kvalifikovanými a zkušenými pedagogy. Do školy jsou přijímány děti od 3 let.  Škola probíhá každou druhou v sobotu od 10:00 do 13:00 hod v prostorách Summerhill Academy, Bristol a neprobíhá ve dnech britských školních prázdnin.

Školu momentálně navštěvuje 50 dětí ve věku 3 až 10let (14 dětí školního věku a 12 dětí předškolního věku). Spolek také provozuje každý pátek od 10:00 do 13:00 skupinku pro rodiče s dětmi od 0-4 let, která je taktéž zaměřena na primární výuku češtiny, v podobě říkanek, písní, kreativních aktivit a her, něco na způsob mateřských center v ČR. Sem v současné době dochází s různou pravidelností přibližně 15 rodin (asi 20 dětí). 

Stonožkovské víkendové akce, které jsou taktéž zaměřeny na mateřský jazyk, ale především na české tradice a kulturu, navštěvují nepravidelně i ostatní členové Stonožky. Momentálně má spolek celkem 120 členů (rodin nebo jednotlivců). Jedná se o akce jako Čtení dětem a Stonožkovská Česko-slovenská knihovna, společné výlety, Drakiáda, Mikuláš, Veselé Velikonoce, Den dětí, dětská vystoupení českých divadelníků apod.   

Česká a Slovenská společnost v Surrey

Hlavní náplní činnosti je vytvořit prostředí pro setkávání místní komunity, hlavně rodičů a dětí, se vzdělávacím obsahem pro děti mladšího školního věku a děti předškolního věku. Setkávání se děje pravidelně jednou za měsíc v klubu českého jazyka, který pod názvem Mateřídouška vznikl v r. 2015. V tomto klubu jsou dvě skupiny dětí, od 3 do 5 let a od 6 do 9 let. Vyučování se zaměřuje na logopedická cvičení, písničky, básničky, výtvarnou výchovu, kulturu a tradice. Dále se jedná o výuku českého jazyka se zaměřením na prvouku, psaní, čtení, výslovnost.

Společnost take organizuje tématická setkávání jako Mikulášskou, Velikonoční sešlost, Maškarní ples, atd. a nově se plánuje zaměřit na naučné výlety, alespoň 2x do roka.

Momentálně se společnost stará o přibližně 30 dětí ve věkovém rozmezí 3 – 9 let.

COMPAS

Komunitní sdružení COMPAS je nezisková organizace, která byla založena v roce 2010 v Peterborough. Od roku 2015 poskytuje výuku českého a slovenského jazyka pro děti a anglického jazyka pro dospělé. Sobotní škola probíhá každou sobotu od 10:00 do 12:00 hodin v The Voyager Academy.

V současné době se jedná o jednu třídu pro české děti a druhou pro slovenské děti. V české třídě je 7 žáků, ve věku 6 – 12 let.

Czech Club Birmingham

Klub v Birminghamu funguje od r. 2013. Kromě vyučování českého jazyka, historie, reálií a vzdělávacích a kulturních akcí pro širší českou komunitu v regionu West Midlands pořádá mnoho volnočasových aktivit, např. Pohádkový les, drakiádu, masopust, Dětský den, Majáles, ples pro dospělé (rodiče a přátele klubu), Velikonoční a Vánoční besídky.

Výuka pro přibližně 32 dětí ve věkovém rozmezí od 2 do 12 let probíhá v sobotu jednou za 14 dní.

CZECH SCHOOL SCOTLAND CIC

Vyučování českého jazyka pro děti od 6 let, školka pro děti od 3,5 roku. Udržování národních tradic a svátků, volnočasové aktivity pro děti, rodiče a přátele školy (Dětský den, zahradní slavnost, Mikulášská besídku apod.).

Přehled všech českých či česko-slovenských krajanských spolků ve Spojeném království (vč. českých škol) s kontakty a odkazy na jejich webové stránky je k dispozici v tomto odkazu.